Hlavní navigace

Validace elektronických podpisů a pečetí

17. 9. 2019
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Adobe Stock
Jednou ze služeb vytvářejících důvěru, kterou definuje nařízení eIDAS, je i služba validace elektronických podpisů a pečetí. Ve své podstatě jde o „reverzní“ proces vytvoření elektronického podpisu nebo pečeti, kdy se zjišťuje, jakým způsobem byl daný podpis, respektive pečeť, vytvořen a zda je takovýto podpis/pečeť možné považovat za platný v daném kontextu okolností.

Definice validace

Na nejvyšší úrovni je validace definovaná nařízením eIDAS, kde ve článku 3, odst. 41) stanoví, že „pro účely tohoto nařízení se rozumí ověřováním platnosti postup ověřující shodu a potvrzující platnost elektronického podpisu nebo elektronické pečeti“. Detailněji je validace specifikována ve článku 32 nařízení eIDAS.

Z technického hlediska jsou přesné specifikace celého procesu validace elektronických podpisů a pečetí zachyceny v harmonizovaném evropském standardu ETSI, který detailně rozebírá algoritmus ověření elektronického podpisu/pečeti včetně všech náležitostí a výstupů.

Přímo v českém právním řádu je validace ukotvena zejména v:

Zákon 297/2016 Sb.

§ 12 stanoví, že pro ověřování elektronických podpisů a pečetí se použije článek 32 [odst. 1 písm. a) až e), g) a h)] nařízení eIDAS.

Vyhláška 259/2012 Sb.

§ 4 ukládá povinnost veřejnoprávním původcům provádět ověření elektronických podpisů a pečetí při přijetí dokumentu (odst. 4) a dále uvádí, jaká data plynoucí z validace se společně s ověřeným dokumentem mají uložit ve spisové službě (odst. 5, 6 a 7).

Národní standard pro elektronické systémy spisové služby

Článek 2.5 dále rozvíjí a doplňuje požadavky uvedené ve vyhlášce 259/2012.

Zákon 499/2004 Sb.

§ 69a specifikuje povinnost původců provádět validace elektronických podpisů a pečetí při převádění elektronických dokumentů na analogové.

Proces validace

Obecný proces validace elektronických podpisů a pečetí je popsán ve výše zmíněném evropském standardu ETSI. Skutečné implementace validátorů se od tohoto mohou odlišovat, ale pro potřeby tohoto článku budou popsány principy v něm navržené.

Vstupy pro provedení validace jsou vždy minimálně:

  • dokument obsahující podpis, pečeť nebo obojí, které jsou předmětem ověření,
  • validační politika definující, jakým způsobem bude validační nástroj vyhodnocovat jednotlivé zjištěné skutečnosti,
  • další data potřebná pro provedení validace, jako jsou:
    - informace o revokaci použitých certifikátů,
    - seznam EU důvěryhodných kotev.

Provedení validace elektronického podpisu nebo pečeti je komplexní proces sestávající z několika hlavních kroků. Výsledkem každého z těchto kroků je buď „úspěch“, „selhání“, nebo „nemožnost rozhodnout“. Na konci validačního procesu se tyto jednotlivé stavy sloučí v jeden finální výsledek.

Jednotlivé kroky validace jsou naznačeny na schématu níže.
Výsledkem ověření elektronických podpisů a pečetí jsou validační reporty a další validační data, viz vstupy do validačního procesu výše.

Validace Sefira Obelisk

Řešení validace v praxi

Společnost SEFIRA nabízí produkt OBELISK Validator, který zajišťuje provedení validací elektronických podpisů a pečetí podle pravidel stanovených v nařízení eIDAS i českém právním řádu. Základními podporovanými formáty dokumentů a podpisů/pečetí k ověření jsou:

CS24

  • PAdES, PKCS#7
  • XAdES, XMLDsig
  • CAdES, PKCS#7
  • S/MIME, MS *.msg
  • Office formáty dokumentů

OBELISK Validator je nabízen v podobě virtuální appliance pro on-premise instalace, ale i jako cloudová kvalifikovaná služba vytvářející důvěru OBELISK Validator QTS.

Autor pracuje jako solution consultant ve společnosti SEFIRA.