Hlavní navigace

V roce 2018 bude cloudová úložiště využívat více než 2 miliardy lidí

13. 11. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: © Nmedia - Fotolia.com
Používání cloudových služeb ztrojnásobí přenosy dat v datových centrech. Cloud bude v roce 2018 tvořit 76 % jejich datového provozu.
ali 13. 11. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Popularita cloudových služeb poroste i do budoucna, a dramaticky ovlivní množství dat přenášených v datových centrech. Předpovídá to aktuální studie Cisco Global Cloud Index (2013 – 2018). V příštích pěti letech se objem přenosů v datových centrech zvýší téměř trojnásobně, přičemž 76 % celkového provozu budou tvořit právě cloudové služby. Polovina světové populace, odhadovaná pro daný okamžik, bude mít v roce 2018 přístup na internet z domova, a 53 % těchto lidí bude pro svá data používat veřejná cloudová úložiště. Každý z nich měsíčně vygeneruje 811 megabajtů přenesených dat, tedy 4,4krát více, než to bylo v roce 2013, kdy tato hodnota dosáhla 186 megabajtů na uživatele měsíčně.

Zatímco v roce 2013 dosáhl objem dat přenesených v datových centrech po celém světě 3,1 zettabajtu ročně, v roce 2018 to bude již 8,6 zettabajtů za rok. Provoz generovaný cloudovými službami roste ještě rychlejším tempem. Zatímco v roce 2013 tvořil cloud 54 % přenosů v datových centrech, v roce 2018 to bude již 76 %.

Pod pojmem cloud si lidé obvykle představí veřejně dostupné cloudové služby nebo úložiště. Naše data ale ukazují, že i do budoucna bude těžiště ležet v privátním cloudu. Téměř 70 % všech cloudových úloh se bude v roce 2018 odehrávat v zóně privátního cloudu,“ řekl Pavel Křižanovský, technický ředitel Cisco ČR.

ČR je na pokročilé cloudové služby připravena

Studie také zmapovala připravenost na využívání různých kategorií cloudových služeb v jednotlivých regionech a zemích, včetně České republiky. „Připravenost na cloud“ se odvíjí od parametrů pevných i mobilních sítí, kterými jsou rychlost stahování a odesílání dat a latence.

Připravenost sítí je pak zařazena do jedné ze tří kvalitativních kategorií:

  • Připravenost na základní cloudové aplikace:
    rychlost stahování: do 750 kb/s; odesílání: do 250 kb/s; latence: nad 160 ms. Příklad consumer služeb: jednoduchý streaming videa/hudby, textová komunikace, procházení webu. Příklad firemních služeb: webové konference, cloudový systém pro online vzdělávání, VoIP.
  • Připravenost na středně pokročilé cloudové aplikace:
    Rychlost stahování: 751 – 2 500 kb/s; odesílání: 251 – 1 000 kb/s; latence: 159 - 100 ms. Příklad consumer služeb: řízení chytrých domů, práce s multimédii, streamování HD videa a hudby. Příklad firemních služeb: využívání ERP/CRM systémů, telekonference prostřednictvím IP, videokonference.
  • Připravenost na pokročilé cloudové aplikace:
    Rychlost stahování: > 2 500 kb/s; odesílání: > 1 000 kb/s; latence: Příklad consumer služeb: vzdělávání přes internet, využívání internetu k lékařským úkonům, HD video chat. Příklad firemních služeb: virtuální kanceláře, HD audio a videokonference.

Parametry pevného i mobilního připojení v České republice jsou v současnosti na úrovni srovnatelné s okolními zeměmi regionu. Pro pevné připojení jsou výše uvedená kriteria pro využívání pokročilých cloudových služeb splněna již dnes, pro mobilní připojení se tyto parametry kritériím pro pokročilé služby blíží.

Pozitivní vývoj v připravenosti na cloudové služby je vidět i v dalších zemích světa – zatímco vloni splnily parametry pro pokročilé služby pevné sítě v 79 zemích, letos je to již 109 zemí. V případě mobilních sítí se vloni do nejvyšší kategorie cloudových služeb kvalifikovalo 42 zemí, letos 52 zemí.

Oblasti s nejlepším pevným připojením v roce 2014 jsou (v abecedním pořadí) Hong Kong, Japonsko, Jižní Korea, Lucembursko, Nizozemí, Rumunsko, Singapur, Švédsko, Švýcarsko a Tchaj-wan.

Oblasti s nejlepším mobilním připojením v roce 2014 jsou (v abecedním pořadí) Austrálie, Belgie, Čína, Dánsko, Jižní Korea, Lucembursko, Nový Zéland, Omán, Katar a Uruguay.

Zdroj: Cisco Global Cloud Index (2013-2018)

Čtěte také:
→ Fenomén Application Economy na postupu
Jak potvrzují čísla celosvětového průzkumu společnosti CA Technologies, Firmy, které ke svým obchodním aktivitám využívají speciální aplikace, dosahují výrazně lepších výsledků než ty, které to nedělají.
→ Firmám trvá tři týdny, než zajistí zaměstnancům potřebnou mobilitu
Podle firem v regionu EMEA jsou obavy z důvěryhodnosti, nejasného vlastnictví a dostupnosti překážkou, která jim brání plně využít výhod éry mobility a cloudu, říká průzkum společnosti VMware.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.

G+