Hlavní navigace

V oblasti bezpečnosti vaší firmy nebuďte příliš důvěřiví

2. 5. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: © nicknick_ko - Fotolia.com
Následující příspěvek by vám měly odhalit běžné chyby podnikatelů v oblasti počítačové bezpečnosti včetně rad, jak se zachovat v případě, že se stanete obětí počítačové kriminality.
PR článek 2. 5. 2013
Doba čtení: 4 minuty

(PR článek)

Chyb v následujícím seznamu jste se dost možná také dopustili, i když třeba ne všech. Pokud máte svůj vlastní byznys, je opravdu snadné stát se obětí běžných počítačových hrozeb. Koneckonců, na svých počítačích se snažíte pracovat, a ne být neustále ve střehu před viry a dalšími nástrahami, které kybernetická současnost přináší. Následující body by vám měly odhalit běžné chyby podnikatelů v oblasti počítačové bezpečnosti včetně rad, jak se zachovat v případě, že se stanete obětí počítačové kriminality.

Chyba č. 1 – Příliš důvěřujete svému ajťákovi

Obzvlášť, když někteří z nich používají kradený nebo ilegální software. V praxi se setkáváme s mnoha podnikateli, kteří v dobré víře nebo s vidinou ušetřených peněz za originální software svěří svůj počítač vykutálenému „ajťákovi“. Ten jim místo licencovaných programů nainstaluje pirátský software. Někteří podnikatelé dokonce ani nevědí, že na svých počítačích nelegální software používají nebo si myslí, že to není nic špatného. Ve skutečnosti si ale zadělávají na problémy, které mohou skončit třeba vysokou pokutou. Kromě toho, že je používání nelegálního software trestné, zde existuje také nezanedbatelné riziko infekce počítačovým virem nebo jiným škodlivým softwarem.

Chyba č. 2. Spoléháte jen na antivirový program

Mnoho forem velice závažného malwaru dokáže zablokovat vaší bezpečnostní softwarovou ochranu a také funkce pro obnovu systému. Jak je to možné? Není snad váš antivirový program schopný vás plně ochránit? Ve skutečnosti je v drtivé většině případů vina na straně uživatele. Zamyslete se, kolikrát jste ignorovali zprávu v dialogovém okně, která na vás vyskočila ve chvíli, kdy jste neměli náladu řešit, zda má váš operační systém nebo antivirus nejnovější aktualizace? Nové viry a malware vycházejí neustále, každý den navíc bez aktualizace antiviru tak znamená zvýšené riziko pro váš počítač nebo firemní síť.

Chyba č. 3. Důvěřujete svým zaměstnancům

Statistiky ukazují, že o důvěryhodnosti pracovníků lze často pochybovat. Nedávný průzkum Salary.com ukázal, že 64 % zaměstnanců navštěvuje během pracovní doby webové stránky, které vůbec nesouvisí s náplní jejich práce. Čtvrtina z nich pak surfováním na takových webech stráví až pět hodin za týden. Neomezený přístup k internetu zvyšuje riziko, že vaši zaměstnanci budou navštěvovat pochybné stránky, které mohou potenciálně ohrozit vaše počítače i firemní data. Dalším pomyslným hřebíčkem do rakve jsou pak soukromé notebooky, tablety, USB disky a další zařízení, které vaši podřízení běžně využívají k práci, a vy nad nimi nemáte žádnou kontrolu.

Chyba č. 4. Věříte oficiálně vypadajícím e-mailům

Některé e-maily z nevyžádané pošty vypadají opravdu velmi důvěryhodně. Je snadné se po otevření zprávy splést a kliknout na přiložený odkaz. Každý podnikatel dostává běžně výpisy z kreditních karet, objednávky a faktury a další oznámení, a řadu z nich jen prolétne očima, aniž by je nějak blíž zkoumal. Možnost, že kliknete na podvodný e-mail, schovávající se za hlavičku důvěryhodné instituce, jako je vaše banka nebo pojišťovna, je v takovém případě relativně vysoká.

Chyba č. 5 - Věříte, že vám se to stát nemůže

Velkou chybou je myslet si, že pokud nenavštěvujete warez stránky a obecně neděláte nic špatného, není žádný důvod k obavám. Mnoho vlastníků menších a středních firem předpokládá, že jsou příliš malé ryby na to, aby se o ně kyberzločinci zajímali. Ve skutečnosti to tak ale nefunguje. Počítačoví kriminálníci vyhledávají právě ty oběti, které se neumějí proti jejich útokům dobře bránit.

Základním stavebním kamenem firemní IT bezpečnosti i nadále zůstává kvalitní bezpečnostní software pro firmy. Bezpečnostní řešení ESET Endpoint Security přináší špičkovou antivirovou ochranu, která zabezpečí vaše firemní počítače a v nich uložená data i před nově vznikajícími hrozbami. Ať už jde o databázi klientů nebo třeba účetnictví, ve vašich počítačích musí být data uložena jako v trezoru. Vyzkoušejte firemní řešení zdarma.