Hlavní navigace

Ukončení bezplatné aktualizace zbrzdilo růst podílu Windows 10

16. 8. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: news.microsoft.com
V prvních dvou týdnech poté, co Microsoft ukončil nabídku přechodu na Windows 10 zdarma, výrazně zpomalil růst podílu tohoto operačního systému mezi uživateli. Čísla za začátek srpen ukazují čtvrtinový až třetinový nárůst oproti předchozím dvěma měsícům.

Růst podílu operačního systému Windows 10 podle očekávání výrazně zpomalil poté, co jej Microsoft přestal po roce poskytovat jako bezplatný upgrade.

Podle analytické společnosti StatCounter se podíl Windows 10 v prvních dvou srpnových týdnech zvýšil o 0,13, respektive 0,15 procentních bodů. Jedná se o dosud nejmenší nárůst, vyjma dvou týdnů v dubnu a červenci, kdy v týdenním srovnání podíl Windows 10 klesl. Bude-li tento trend pokračovat i následujících týdnech, podíl Windows 10 v srpnu vzroste pouze přibližně o třetinu oproti červencovému růstu a o čtvrtinu oproti červnovému.

StatCounter měří podíl operačního systému podle online aktivity, nejedná se tedy o skutečný počet instalací Windows 10.

Zpomalení růstu bylo jisté jako smrt a daně: konec nabídky aktualizace na Windows 10 zdarma znamená, že zájemce musí nyní za nový operační systém zaplatit 110 nebo 200 USD, podle verze.

V dlouhodobějším horizontu se na růstu podílu Windows 10 projeví cyklická obměna počítačů ve firmách i nákupy nových strojů spotřebiteli. Většina velkých podniků sice s Windows 10 experimentuje, ale k migraci významnějšího počtu počítačů ještě nedošlo. Analytici očekávají, že masovější přechod začne v letošním čtvrtém čtvrtletí a bude kulminovat v letech 2017-2018.

Poslední oficiální počet instalací Windows 10 Microsoft zveřejnil  před sedmi týdny. Tehdy tvrdil, že systém běží na 350 milionech zařízení. Následně šéf firmy Satya Nadella přislíbil, že Microsoft bude údaje pravidelně zveřejňovat každý měsíc.