Hlavní navigace

Třetina uživatelů tabletů loni ze svého mobilního zařízení také tiskla

8. 9. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: archiv redakce
Na otázky ohledně podnikového tisku nám odpověděla Zuzana Babická, Senior Research Analyst ve výzkumené společnosti IDC CEMA.

CIO Business World: Předpokládáte, že se v oblasti podnikového tisku v roce 2015 odehraje nějaká významná změna (např. v oblasti technologií, byznysu, přístupu zákazníků atd.)?

Zuzana Babická: V roce 2015 zásadní zvrat v podnikovém tisku neočekáváme, odhlédneme-li od prudkého nástupu 3D tiskáren, které s kancelářským tiskem příliš nesouvisí. Trendy, které v posledních letech pozorujeme, nabírají však na intenzitě. Jedná se především o neustálou snahu ušetřit na tisku, ať už prostřednictvím konsolidace tiskových zařízení do více či méně robustních multifunkcí nebo přechodem k neoriginálním tonerům či optimalizací tiskové a dokumentové infrastruktury. Obdobně jako v jiných oblastech IT, se trh tiskových a dokumentových řešení také vyvíjí ve směru upřednostňování mobility, využití cloudu a efektivní správy dat.

Jedním z trendů současnosti je mobilita. Jaká je podle Vás aktuální situace v mobilním tisku? Jaké jsou nejčastější problémy, které je nutno řešit v souvislosti se soukromými zařízeními uživatelů (BYOD)?

Dle našeho výzkumu v regionu CEMA (střední a východní Evropa, Blízký východ a Afrika), tiskla v roce 2014 téměř pětina uživatelů chytrých telefonů a třetina uživatelů tabletů ze svého mobilního zařízení. Očekáváme, že se v následujících letech bude nadále zvyšovat počet uživatelů, kteří budou mobilní tisk využívat, jelikož nabídka zařízení umožňující mobilní tisk neustále roste. V souvislosti s BYOD je nutné řešit především bezpečnostní rizika.

Jak se v poslední době vyvíjí zájem o outsourcing tiskových řešení a systémů?

Poptávka po tiskových službách v ČR roste, a to jak po servisních a materiálových smlouvách na jednotlivá zařízení, tak po komplexních projektech optimalizace tiskového prostředí a řízení oběhu dokumentů. Tiskové služby nejsou pouze doménou velkých korporací, jsou stále více přijímány i ve veřejném sektoru a i malé a střední podniky objevují jejich výhody. Rostoucí zájem o tiskové služby se především odvíjí od klesající průměrné ceny za vytištěnou stranku. Podle předběžných výsledků rostl trh tiskových služeb v roce 2014 asi 10% tempem a obdobný vývoj očekáváme i v letošním roce.

Pozorujete u svých zákazníků snižující se spotřebu papíru? Lze to alespoň hrubým odhadem kvantifikovat?

Ano, po stagnaci v roce 2012, počet vytištěných stran v českých domácnostech a kancelářích v roce 2013 meziročně poklesl. Dle předběžných výsledků, klesly meziročně vytištěné stránky i v roce 2014, a to zhruba o 3 %.

top100

Je snížení spotřeby papíru - podle vás - způsobeno úsporami (např. netištěním zbytných dokumentů), nebo firmy ve větší míře využívají elektronického oběhu dokumentů?

Domníváme se, že se na tomto trendu zásadním způsobem podílí oba zmíněné faktory.