Hlavní navigace

Top webové prohlížeče: Chrome dominuje stále víc (2)

16. 8. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © k-artz - Fotolia.com
Webové prohlížeče z dílen Microsoftu a Mozilly spadly v průběhu července na nová minima. Další uživatelé totiž přešli k behemotovi od Googlu – Chrome. Ten opět působí nezastavitelně.

Předchozí díl

Jestliže budou trendy uplynulých 12 měsíců pokračovat a IE a Edge přijdou v příštím roce o dalších 21 procent, pak budou touhle dobou v roce 2019 společně tvořit jen 10,6 procenta, co do podílu uživatelů webových prohlížečů. Jestliže se Firefox v následujícím roce propadne o dalších 21 procent, pak přesně za rok bude mít jen 7,6 procenta.

Firefox je však na nejlepší cestě tento stav zvrátit. Relativně nedávno totiž přežil „zážitek blízké smrti,“ ze kterého se do určité míry otřepal. Před dvěma lety touhle dobou totiž Net Applications hlásily, že se uživatelský podíl Firefoxu propadl na rekordně nízkých 7,7 procenta. Ale za další rok a dva měsíce se prohlížeč vyškrábal zpět na 13,1 procenta. (Od října 2017 pak Firefox ztratil podíl téměř v každém měsíci kromě jednoho.)

Také Microsoft Internet Explorer – Edge tehdy ještě neexistoval – zažil jeden comeback: zatímco v prosinci 2011 spadl na něco málo přes 50 %, vyrostl o 3 roky později zpátky na 59,1 %. Ale IE, a později IE + Edge, ztrácel půdu pod nohama, nejdříve pomalu, a potom rychleji, a to od prosince 2014. Jinými slovy, propad prohlížečů od Microsoftu pokračuje již více než tři a půl roku, na rozdíl od Firefoxu, který klouže „ke dnu“ pouhých devět měsíců.

Budoucnost IE a Edge vypadá téměř stejně zlověstně i tehdy, jestliže při výpočtu uživatelského podílu zohledníme pouze ekosystém Windows, jediné platformy, kde jsou tyto prohlížeče dostupné. Podle Net Applications tvořily IE a Edge 17,4 procenta všech prohlížečů, které běžely na Windows v červenci. (Číslo je logicky vyšší proto, že Windows nepohánějí všechna PC, ale „pouze“ 88,4 % všech světových systémů.) Temnější budoucnost čeká právě IE, protože uživatelé Windows 10 včetně těch korporátních tuhle zastaralou aplikaci zkrátka nepoužívají. Edge tak bude jediným želízkem Microsoftu v ohni, což pro redmondského giganta není úplně dobrá zpráva.

Zdroj: Computerworld.com