Hlavní navigace

Top webové prohlížeče: Chrome dominuje stále víc (1)

15. 8. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: CIO.com
Webové prohlížeče z dílen Microsoftu a Mozilly spadly v průběhu července na nová minima. Další uživatelé totiž přešli k behemotovi od Googlu – Chrome. Ten opět působí nezastavitelně.
Gregg Keizer 15. 8. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Podle kalifornské analytické firmy Net Applications se kombinovaný uživatelský podíl Internet Exploreru (IE) a Edge od Microsoftu propadl na 15,4 procenta, což znamená dost vysoký meziměsíční pokles o 3,8 procentního bodu. Firefox v tu dobu odepsal pouhé dvě desetiny procentního bodu a zaznamenal uživatelský podíl ve výši 9,7 procenta. Červencové číslo Microsoftu bylo v nejnižší za dobu monitorovanou Computerworldem, což je období od roku 2005. Firefox pak zaznamenal nejnižší uživatelský podíl od února 2006, tedy od doby, kdy bojoval o zbytky, které zanechal tehdy dominantní IE.

Problémy Microsoftu a Mozilly v oblasti prohlížečů nejsou ničím novým – obě společnosti sledují smršťování svého kdysi významného uživatelského podílu už celou dekádu.

Microsoft se zdá být v o něco horší situaci, neboť IE a Edge nevykázaly téměř žádné známky toho, že by své pokračující ztráty měly vyovnat. S několika málo výjimkami – zejména tou červnovou, která se při zpětném pohledu zdá být chybou ve výpočtu ze strany Net Applications – přicházejí IE a Edge o své pozice měsíc co měsíc. Například z uplynulých 24 měsíců jich IE i Edge klesaly 19. V uplynulém roce sdílený uživatelský podíl obou prohlížečů spadl o 6,8 procentního bodu, což je od 31. července 2017 pokles o 31 %.

Na potápějící se lodi byl i Firefox. Červenec byl třetím měsícem v řadě, v němž open-source prohlížeč od Mozilly zaznamenal podíl pod 10 procent. V uplynulém roce ztratil Firefox 2,6 procentního bodu čili 21 procent, oproti svému uživatelskému podílu z 31. července 2017.

Ztráty, které Microsoft a Mozilla v tomto segmentu zažívají, jsou neudržitelné.

Pokračování