Hlavní navigace

TomTom Geospatial: "Google maps pro firemní sektor"

6. 10. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nové mapové služby "podnikové" kategorie umožní firmám lépe vizualizovat svá data a správněji se rozhodovat.

Holandská společnost TomTom si se vstupem do světa podnikových systémů dala na čas, nyní tak ale činí ve velkém a se silným partnerem - s Oraclem. TomTom asi není třeba představovat, většina z nás jej někdy měla buď v podobě přenosné navigace nebo aplikace v chytrém telefonu. Špičková navigace pro motoristy už ale není tak výnosným byznysem jako před několika lety, vlastnictví výrobce map Tele Atlas však naštěstí nabízí celou řadu dalších příležitostí, jak kapitalizovat geografická data.

Nová služba nabídne geocoding - sadu funkcí zahrnující například možnost převést adresu na GPS souřadnice či funkce pro optimální plánování cest vozidel. To vše s využitím databází Oracle 11g. Podle George de Boera ze společnosti TomTom bude jedním z ideálních způsobů využití nové služby přidání další informační vrstvy do BI aplikací Oracle. Pojišťovny by tak například mohly vizualizovat hustotu a výskyt pojistných událostí proti mapám postižení oblastí přírodní katastrofou jako jsou povodně či požáry. Jiným příkladem mohou být nemocnice zkoumající výskyt závažných chorob jako je rakovina v závislosti na bydlišti pacientů, banky vyhodnocující vytížení bankomatů nebo policie při mapování hustoty a výskytu trestných činů. Přirozené je pochopitelně využití v oblastech jako je logistika, pro optimalizaci nejúspornějších tras a sledování vozidel.

Nic z toho pochopitelně není novinkou, řada řešení využivajících podobným způsobem například platformu Google maps existuje již delší dobu (minulý rok byla předváděna například na konferenci Teradata v San Diegu), nicméně podle de Boera by hlavní devizou systému TomTomu měla být "čerstvost" mapových dat a podkladů, která aktualizují sami jejich uživatelé pomocí systémů jako je MapShare, stejně jako dostupnost informací o hustotě dopravy - jak historických (v určitou denní dobu například), tak aktuálních, pro lepší plánování.

Výhodou je pochopitelně i úzká integrace s databází Oracle 11g, nakolik to ale pomůže TomTomu při poměrně pozdním vstupu na trh GIS (geografických informačních systémů), zůstává otázkou.