Hlavní navigace

Tkví ve Windows Phone 8 tajemství většího úspěchu Windows? (2.)

19. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Nokia
Windows 8 a Windows Phone 8 mají společné více než jen číslo ve svém názvu. Stačí se podívat na tyto dva operační systémy a můžete říct, že Microsoft chce sjednotit zařízení s Windows Phone, tablety a počítače s Windows 8 a herní konzoli Xbox.

Předchozí díl

Hudba, video a Xbox

Hudba a video byly pro Microsoft tradičně slabým místem, ale společnost to chce změnit, což dokázala definitivním „pohřbem“ Zune a novou kombinací veškeré zábavy pod značkou Xbox.

Xbox Music kombinuje službu předplaceného streamování na přání (podobně jako např. Spotify) a stahování hudby. Ve vývoji je také funkce skenování a porovnávání (podobně jako iTunes Match), která umožní uživatelům odkudkoliv streamovat hudbu, kterou již vlastní.

Služba má automaticky synchronizovat hudbu mezi zařízeními s Windows 8, WP8 a s Xboxy 360. Přestože tato služba nebude do budoucna exkluzivně součástí platforem Microsoftu, mají uživatelé Windows 8 jednu velkou výhodu – mohou neomezeně stramovat hudbu po dobu šesti měsíců, a poté se bezplatná verze služby omezí na 10 hodin za měsíc.

Xbox Video je zase odpovědí Microsoftu na Apple iCloud. Na počítačích a Xboxu 360 mohou uživatelé jednou zakoupit video a hrát ho na všech svých zařízeních. Synchronizace s WP8 však v tomto případě nebude automatická.

Windows 8Otevřená otázka aplikací třetích stran

Jestli existuje oblast, v níž je Microsoft jasně za svým největším rivalem, Applem, pak je to chybějící sjednocený trh s aplikacemi pro telefony s WP8  a tablety plus PC. Přestože mají Windows 8 a WP8 „sdílené jádro“, což znamená méně práce pro vývojáře, kteří se chtějí zaměřit na obě platformy, jejich online obchody s aplikacemi jsou oddělené. Výsledkem toho je, že uživatelé Windows 8 a WP8 si budou muset pořídit a udržovat dvě sady aplikací – jednu pro PC a druhou pro telefony.

Abychom byli féroví, má i Apple oddělené obchody pro Mac a iOS, ale i tak mohou vývojáři svázat svoje aplikace dohromady skrze iCloud. Naproti tomu vývojáři aplikací pro Microsoft mohou využívat SkyDrive jak na WP8, tak na Windows 8, ale pro svá osobní data než pro data, která jsou závislá na funkčnosti jádra.

webcast

Společnost na své konferenci zmínila také Xbox hry hratelné napříč platformami, nicméně seznam titulů, které běží na konzolích, telefonech a tabletech, dosud nebyl vydán. Myšlenka jednotných aplikací napříč všemi zařízeními je něčím, co Microsoft ve svých plánech nových systémů zanedbal.

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?