Hlavní navigace

Teleworking: už polovina odborných pracovníků pracuje alespoň částečně z domova

4. 9. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © Lieschen - Fotolia.com
Práce na dálku se bude dále rozvíjet, zvýší produktivitu, sníží provozní náklady a pomůže udržet stávající pracovníky.

Přestože si výkonná ředitelka Yahoo Merissa Meyerová získala publicitu tím, že zakázala práci z domova, praxe ukazuje, že produktuktivní flexibilní práce je již globální realitou. Potvrzují to alespoň poslední průzkumy.

Údaje z roku 2013 ukazují, že odborní pracovníci přikovaní ke stolu v kanceláři se brzy stanou menšinou. Průzkum společnosti Regus, zahrnující 26.000 manažerů v 90 zemích, odhalil, že 48 % z nich pracuje na dálku minimálně polovinu pracovního týdne. Konkrétně v České republice pracuje téměř polovina (49 %) výkonných pracovníků flexibilně alespoň polovinu týdne.

Někteří ředitelé mohou mít obavy, zda je možné zaměstnance na dálku motivovat a řídit. 45 % českých respondentů (a 55 % celosvětově) uvedlo, že podle jejich názoru je efektivní řízení zaměstnanců pracujících na dálku snadno proveditelné a značná část firem vynakládá na řízení těchto zaměstnanců stále větší úsilí.

Rudd Doggen, výkonný ředitel společnosti Regus, k výsledkům průzkumu říká: „Flexibilní práce, pokud ji vedení společnosti správně využije, je přínosem pro všechny zainteresované. Podnikatelé, se kterými jsme hovořili, nám sdělili, že klíčovou roli v řízení na dálku hraje důvěra a svoboda. Pakliže je toto splněno, každý v něm vidí výhody a těmi jsou zejména vyšší produktivita, lepší udržení stávajících pracovníků a nižší provozní náklady.“

Průzkumem bylo dále zjištěno, že 40 % společností v České republice (37 % celosvětově) využívá specifické systémy sledování efektivity a 42 % manažerů pracujících na dálku využívá pro komunikaci s týmy videohovory (43 % celosvětově). Možnost flexibilní práce má obzvláště velký význam pro mladší zaměstnance. 45 % respondentů v České republice se domnívá, že mladší a méně zkušení zaměstnanci získají díky práci na dálku větší zodpovědnost.

Navíc existuje názor, že flexibilní práce vytváří nový druh interakce mezi manažery a členy jejich týmů. 50 % respondentů se domnívá, že řízení na dálku přispívá k profesionálnějším vztahům.

Země se zaměstnanci pracujícími na dálku alespoň polovinu týdne (2013)

Klíčové údaje pro Českou republiku

  • 49 % respondentů pracuje na dálku polovinu nebo větší část týdne,  
  • 45 % respondentů uvádí, že bezproblémové řízení na dálku je dosažitelný cíl, ale pouze za předpokladu, že manažeři projdou speciálním školením,
  • 51 % respondentů pokládá za důležitý prvek důvěru,   
  • 40 % společností používá pro sledování efektivity mobilních zaměstnanců hodnoticí systémy,  
  • 42 % respondentů využívá videokomunikaci mezi manažery a zaměstnanci,
  • 40 % respondentů se domnívá, že řízení na dálku umožňuje zachovat profesionálnější vztahy.

Průzkum byl proveden a zpracován nezávislou organizací MindMetre.

G+