Hlavní navigace

Technologie Wi-Fi se možná posune na rychlost 4,6 Gbit/s již v příštím roce

20. 10. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Nmedia - Fotolia.com
Samsung vyvíjí vlastní Wi-Fi technologii, která bude pracovat v nelicencovaném pásmu milimetrových vln na frekvenci 60 GHz.
ali 20. 10. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Dnešní dosahovaná přenosová rychlost (866 Mbit/s) u spotřební elektroniky již některým výrobcům nestačí a dívají se po alternativách. Společnost Samsung Electronics vyvíjí vlastní 60GHz wi-fi technologii, která umožní přenos dat rychlostí až 4,6 Gbit/s (tj. 575 MB za sekundu), tedy pětinásobek výše uvedené hodnoty. Nová technologie by díky rychlosti umožňovala třeba streamovat nekomprimované video s vysokým rozlišením z mobilních zařízení do televizoru v reálném čase.

„Samsung úspěšně překonává překážky v komercializaci 60GHz wi-fi technologie v pásmu milimetrových vln a těší se na uvedení této průlomové technologie. Nové a inovativní změny čekají zařízení Samsung příští generace, jelikož se otevírají nové možnosti pro budoucí vývoj wi-fi technologií,“ řekl Kim Chang Yong, ředitel DMC R&D centra společnosti Samsung Electronics.

Na rozdíl od stávajících 2,4GHz a 5GHz Wi-Fi technologií udržuje nově vyvíjená 60GHz technologie Samsungu maximální rychlost tím, že eliminuje mezikanálovou interferenci, a to bez ohledu na počet zařízení na stejné síti. Odstraňuje tak rozdíl mezi teoretickými a skutečnými rychlostmi a v porovnání s 2,4GHz a 5GHz Wi-Fi technologií vykazuje více než 10krát vyšší reálnou rychlost.

Komerčním přijetí 60GHz Wi-Fi musí překonat řadu úskalí. Milimetrové vlny, které se šíří v přímém směru, mají slabou schopnost průniku a jsou náchylné k vybočení, a to má za následek špatný signál a omezený přenos dat. Inovace Samsungu v této oblasti směřují právě k překonávání těchto problémů.

Stejně jako v případě 2,4GHz a 5GHz spektra je 60GHz vlnové spektrum nelicencovaným pásmem po celém světě. Jeho komercializace se očekává již v příštím roce. Samsung lánuje použít tuto novou technologii pro širokou škálu produktů, včetně telekomunikačních, audiovizuálních a zdravotnických zařízení. Tato technologie bude také nedílnou součástí vývoje důležitého pro inteligentní domácnost Samsung Smart Home a další iniciativy týkající se „Internetu věcí“ (Internet of Things).

Čtěte také:
→ Budoucnost Wi-Fi a Hotspot 2.0
Technologie Hotspot 2.0 podporuje jednoduchý roaming v bezdrátových sítích.
→ Asus představil nejrychlejší Wi-Fi modem-router na světě
DSL-AC68U využívá rozhraní Wi-Fi 802.11ac nové generace, jehož kombinovaná rychlost v obou pásmech dosahuje 1 900 Mb/s.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.

G+