Hlavní navigace

Technologické trendy 2020: Stoupne role IT architektů

27. 1. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © tiero - Fotolia.com
Letos výrazně stoupne role IT architektů a „emoční“ umělé inteligence. Firmy se budou muset připravit na etická dilemata při zavádění technologických řešení.

IT architekti jsou ve firmách zodpovědní za design a implementaci technologických infrastruktur, nicméně 54 % firem hlásí na této pozici mezery ve zkušenostech nebo počtu lidí. Pouze každá desátá firma má ve svém týmu systémových architektů dostatek. Vyplývá to z poslední studie Deloitte Tech Trends 2020.

„Firmy si začínají uvědomovat, že správná podniková architektura, od obchodní architektury přes architekturu informačních systémů až po technologickou architekturu, bude důležitější než kdy dřív. Role IT architektů je dnes klíčová pro udržení kroku s technologickým rychlíkem, který nabourává dosavadní pravidla v podnikání. Mladí hráči na trhu to už pochopili a mají tak momentálně konkurenční výhodu.“ říká Štěpán Húsek, partner technologického poradenství Deloitte.

„Emoční“ AI (Emotion Artificial Inteligence) bude v tomto roce odpovědí na poptávku po technologiích, které více rozumějí lidem. Mnoho společností tak zavede do svých systémů emoční prvky strojového učení, které k rozpoznávání hlasu a tváře přidají také rozpoznávání momentálního emočního stavu daného uživatele. K měření emoční odezvy zákazníka budou používány metody, jako jsou např. Eye-tracking nebo Facial Coding.

Firmy napříč celým světem stojí také na etické křižovatce. Technologie stále výrazněji mění byznys jako celek, a proto mohou být dvousečnou zbraní z hlediska reputace.

Technologie poznamenaly také samotné obchodní strategie, které firmy mají. Vedoucí IT pracovníci a finanční ředitelé by tak měli více spolupracovat, aby firma dosáhla vysokých očekávání obchodních výsledků, které leží na bedrech technologií.

Firmy už dnes využívají digitální dvojčata (Digital Twins) - virtuální repliky fyzického objektu nebo systému. V příštích měsících se do „dvojčat“ budou zapojovat také nejnovějších technologie, jako je např. internet věcí, což nabídne nové obchodní modely.

Zdroj: Deloitte