Hlavní navigace

Zakladatel společnosti Huawei vyvrací nařčení ze špionáže

29. 1. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
V říjnu 2012 prohlásila americká parlamentní komise společnost Huawei za bezpečnostní riziko kvůli údajnému napojení na čínskou vládu. Zakladatel firmy, téměř tajemný Žen Čeng-fej, k nápravě reputace příliš nepřispívá – vyhýbá se veřejnému životu a nekomunikuje s médii. Nyní možná dospěl k názoru, že je potřeba změnit kurz a otevřeně v rozhovoru odmítl jakýkoli podíl na státem podporované kybernetické špionáži.

„Jsme čínská společnost, ale nikdy bychom neublížili jiné zemi,“ prohlásil Žen Čeng-fej, zakladatel společnosti Huawei, v online přenášeném rozhovoru na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. S úsměvem na rtech se snažil vyvrátit různá nařčení, kterých se firmě za poslední roky dostalo, zejména ze strany Spojených států kvůli údajné špionáži.

„Proč bych měl chtít ukrást cizí data? Kdo by mi za ně zaplatil?“ zeptal se Žen Čeng-fej řečnicky s tím, že Huawei je soukromá firma bez jakýchkoli vazeb na čínskou vládu.

Společnost Huawei, jedna z největších čínských technologických firem založená v roce 1987, se vypracovala na pozici významného světového dodavatele síťové infrastruktury. Vyrábí také mobilní telefony a dodává podnikové systémy.

Pikantní je, že ačkoli obviněná ze sofistikované špionáže pomocí síťových prvků, sama propadla v bezpečnostním auditu, který provedli britští experti. Podle nich je firma zabezpečená „naivním způsobem“ a neschopná jakékoli podvratné kybernetické činnosti.

Jistého zadostiučinění se společnosti Huawei dostalo, když Edward Snowden zveřejnil důvěrné informace mimo jiné o tom, že americká vláda tajně špehuje Čínu, údajně mimo jiné pomocí zařízení značky Huawei.