Hlavní navigace

Student, který vytvořil botnet Mirai, přiznal vinu

15. 12. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Fotolia © ktsdesign
Paras Jha z New Jersey se přiznal, že vytvořil a spustil botnet Mirai, který koncem roku 2016 způsobil obrovské výpadky internetu.
William Gayde 15. 12. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Botnet byl složen ze stovek tisíc infikovaných zařízení, jejichž účelem bylo zaplavit webové stránky falešným provozem. To vedlo k jednomu z největších DDoS útoků v dějinách. Na svém vrcholu se Mirai podařilo shodit Twitter, Netflix, Reddit a mnoho dalších populárních webů.

Využíval k tomu infikovaná zařízení internetu věcí, Wi-Fi routery a bezpečnostní kamery, s jejichž pomocí vytvořil velice silný provoz. Jha a jeho dva komplicovi byli obviněni za svou roli při pronajímání botnetu zákazníkům, jeho využívání pro klikací podvody a vydírání pod hrozbou DDoS útoku, jestliže oběť nezaplatí. Jejich identity a zdrojový kód byly po útocích odhaleny bezpečnostním expertem Brianem Krebsem.

Podle amerických federálních úřadů není Jha ve světě botnetů žádným nováčkem. Založil společnost nazvanou ProTraf Solutions LLC, která zákazníkům nabízela za poplatek až 3 tisíce dolarů měsíčně ochranu před DDoS útoky. Šlo však jen o fiktivní společnost, neboť Jha aktivně rozjížděl útoky proti svým rivalům ve snaze získat nové zákazníky na základě jejich strachu, že budou další na řadě.

Dokud nebudou spotřebitelé ochotni na svoje zařízení pravidelně instalovat záplaty a aktualizace, budou útočníci nadále vyhledávat bezpečnostní zranitelnosti. To však není úplně špatná zpráva, neboť existuje mnoho bezpečnostních expertů, kteří aktivně pracují na ochraně uživatelů a prevenci šíření těchto botnetů. Díky znalostem získaným z Mirai a dalších botnetů jsou schopni rychleji zastavovat jejich útoky a lokalizovat jejich tvůrce.

Zdroj: Techspot.com