Hlavní navigace

Strasti ERP projektů se stále hromadí

11. 6. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © N-Media-Images - Fotolia.com
Šedesát procent respondentů výzkumu uvedlo, že ze svých ERP projektů získalo méně než polovinu očekávaných přínosů.

Situace při překračování plánů projektů v oblasti ERP softwaru se meziročně dokonce zhoršila – vyplývá to z nově vydaných dat společnosti Panorama Consulting, která poskytuje služby související s výběrem a implementací ERP.

Na přelomu roku vyplnilo on-line průzkum Panoramy 172 respondentů. Vloni činily průměrné náklady na projekt mezi dotazovanými subjekty 7,1 milionu dolarů a trvaly 17,8 měsíce, přičemž 61 procent z nich tvrdilo, že implementace je delší, než bylo plánováno. Oproti tomu o rok dříve takto odpovědělo jen 54 procent. Nicméně procento respondentů, kteří hlásí překročení nákladů, postupně padá – vloni 53 procent, přitom ještě v roce 2011 to bylo 56 % a v roce 2010 dokonce 74 %. Na druhou stranu 60 procent dotazovaných uvedlo, že minulý rok dosáhlo u ERP projektů 50 nebo méně procent očekávaných přínosů oproti 48 procentům respondentů, kteří toto tvrdili o rok dříve.

„Zatímco náklady, doba trvání a získané přínosy meziročně kolísají kvůli ekonomickým podmínkám, implementačním trendům a složení datových souborů, fakta zůstávají: organizace s vyšší pravděpodobností překročí svá nákladová a časová očekávání a obdrží méně než polovinu očekávaných přínosů, než že tomu bude naopak,“ píše Panorama ve své zprávě. Podle ní asi 40 procent respondentů už ERP projekt dokončilo, zatímco dalších 36 procent jej stále implementuje a 17 procent zůstává ve fázi plánování. Téměř polovina respondentů průzkumu uvedla, že jejich projekt má mezi jedním a 100 konkrétními uživateli. 16 procent dotazovaných mělo více než tisíc daných uživatelů.

Průzkum přinesl také některé pozitivní, byť poněkud matoucí výsledky. Zatímco více než 80 procent respondentů sdělilo, že bylo se svým softwarem spokojeno, jen 60 procent označilo svůj projekt za úspěšný, řekla Panorama. „Možná ještě zajímavější je fakt, že téměř třetina respondentů (30 procent) odpověděla na otázku, zda byl jejich projekt úspěchem, neutrálně, případně že si nebyla jista. Takové výsledky poukazují na nedostatek postimplementačního auditu nebo chybějící komunikaci o výsledcích projektu ze strany vedení,“ dodává zpráva.

Jeden z deseti respondentů také označil svůj projekt jako naprosté selhání. Tento fakt se odráží v mnoha soudních procesech spojených s ERP projekty, které se objevily v posledních letech, přičemž na právním bitevním poli se vyskytují jak výrobci softwaru, tak systémoví integrátoři.

Palcové titulky si vysloužily zejména IT projekty veřejného sektoru, částečně kvůli jejich tendencím k mamutí velikosti.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Je při výběru ERP systému důležitý modul CRM?
CRM moduly obyčejně využívají obchodníci, jejich šéfové a lidé z marketingu k ukládání a poskytování informací o obchodních partnerech.
→ Business process management jako součást ERP
Klíčovým prvkem podnikového informačního systému je ERP systém. Jak se ERP systémy neustále vyvíjejí, zahrnují v sobě i funkcionalitu dříve samostatných specializovaných software řešení.