Hlavní navigace

Statistiky webových prohlížečů: Chrome přichází o podíl (3)

29. 5. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © backgroundstore - Fotolia.com
Duben byl dobrý měsíc pro Firefox i pro kombinaci Microsoft IE a Edge. Naopak případ Chromu tentokrát ukázal, že nikdo neroste až do nebe.

Předchozí díl

Podíváme-li se ovšem na tato čísla blíže, začne se bezmračná obloha Microsoftu zatahovat. Většinu nárůstu uživatelského podílu – konkrétně 70 procent – má totiž „na svědomí“ IE, který už je slepou uličkou dokonce i pro Microsoft. Vývoj tohoto prohlížeče pozastavila společnost už dávno, poté, co IE převedla do stavu „legacy“, tedy zastaralého řešení. IE je sice udržován pravidelnými měsíčními aktualizacemi, ale lepší než teď to už asi nikdy nebude.

(Na nárůstu IE má jistý podíl i pozitivní vývoj uživatelského podílu Windows – tento systém meziměsíčně rostl přibližně o 0,7 procentního bodu, a IE i tímto získal větší část koláče.)

Jediným jasným bodem Microsoftu tak byl Edge, prohlížeč, který Microsoft plánuje transformovat na vykreslovací jádro Chromium a enginy JavaScript. Nejenže Edge získal na uživatelském podílu – v dubnu poskočil o zhruba tři desetiny procentního bodu na 5,5 % - ale posílil také svůj podíl na všech PC s Windows 10. V druhém případě si Edge připsal 12,5 procenta veškeré aktivity prohlížečů na Windows 10, což představuje růst o šest desetin procentního bodu, čímž se duben stal čtvrtým měsícem v řadě, kdy tato důležitá metrika byla v černých číslech.

IT_PR_2023

Safari pak v dubnu spadlo o desetinu bodu – čímž zhruba smazalo březnový zisk – a prohlížeč od Applu se tak dostal na 3,6 %. Za menší podíl Safari ovšem mohl ještě větší propad uživatelského podílu macOS v uplynulém měsíci. Protože Safari běží pouze na platformách od Applu, rozhoduje o jeho pozici do značné míry operační systém. A právě ten – stejně jako tomu bylo v případě Edge a IE – padal. Rozdíl v propadech znamenal, že Safari v dubnu běžel na větším podílu systémů s macOS než v březnu; dubnový podíl Safari na systémech macOS byl 38,2 procenta, což představuje nárůst o procentní bod.

Zdroj: Computerworld.com

Byl pro vás článek přínosný?