Hlavní navigace

Statistiky webových prohlížečů: Chrome přichází o podíl (2)

28. 5. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © k-artz - Fotolia.com
Duben byl dobrý měsíc pro Firefox i pro kombinaci Microsoft IE a Edge. Naopak případ Chromu tentokrát ukázal, že nikdo neroste až do nebe.

Předchozí díl

Ve hře prohlížečů s nulovým součtem – kdy ztráty jednoho znamenají získy druhého – byl jedním z dubnových vítězů Firefox. Tenhle open source prohlížeč si připsal plný procentní bod a měsíc tak zakončil s podílem 10,2 procenta. Což je nejlepší výsledek prohlížeče od Mozilly od března 2018 a první nad 10 procent od června loňského roku.

Firefox v minulosti poskytl svým tvůrcům jistá období optimismu, která však byla poměrně krátká, měsíc, maximálně dva v kuse. Už jsou to téměř dva roky od chvíle, kdy Firefox zaznamenal delší období růstu (pět měsíců od března do července 2017). Jinými slovy to zkrátka znamená, že bude moudré počkat s potleskem až do chvíle, kdy Firefox předvede, že si jistou úroveň růstu dokáže i udržet.

Nejnovější předpověď amerického Computerworldu pro Firefox hovoří o tom, že se tenhle prohlížeč svým podílem po zbytek roku udrží nad deseti procenty a stejný trend bude možné sledovat i minimálně do poloviny roku následujícího. Tento výsledek je ovšem plně v rukou inženýrů a designérů prohlížeče, kteří se budou snažit pokračovat ve své strategii modernizace, již přijali koncem roku 2017 společně s verzí pojmenovanou „Quantum“.

IT_PR_2023

Čísla Net Applications dále ukazují, že kombinovaný uživatelský podíl Internet Exploreru a Edge rostl též, a to o 1,4 bodu na 14 procent. Měsíční nárůst se tak v dubnu stal vůbec nejvyšším pro Microsoft v téměř 12 letech dat zaznamenávaných Computerworldem, a celkové procento na konci měsíce bylo nejvyšším od září 2018. Oba tato výsledky zřejmě Redmond přijal s povděkem. Firma totiž v nedávné minulosti musela překonat celé měsíce s daty, jež její prohlížeče vykreslovala jako software směřující po cestě k zapomnění.

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?