Hlavní navigace

SMB jsou vůči krádežím identity zranitelnější než velké korporace

5. 3. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Majitelé malých firem žijí často v domnění, že samotná velikost jejich společnosti zabrání tomu, aby se stala cílem krádeže identity.

Neuvědomují si smutnou pravdu, že menší firmy jsou ve skutečnosti mnohem více ohroženy než velké podniky.

Na rozdíl od mamutích korporací, které si mohou dovolit armádu IT profesionálů zaměřených výhradně na bezpečnost, nemá mnoho malých a středně velkých podniků čas věnovat se bezpečnostním mezerám ve svých počítačových systémech. Myslí si, že jejich velikost zajistí, že se na radaru hackerů vůbec neobjeví. Právě bezpečnostní nedostatky jsou ovšem přesně to, co zločince přitahuje jako magnet.

Krádež identity může být problémem pro jakoukoli firmu, pro malé a střední podniky ale může znamenat polibek smrti. Pokud v malé firmě dojde k ohrožení dat zákazníků, výrazně to naruší jejich důvěru, a v mnoha případech o tyto zákazníky dokonce nadobro přijdou. Je-li cílem vlastník firmy, útok na bankovní účty může způsobit kolaps podnikové pokladny a ohrozit cash flow. Pro kyberzločince jsou malé firmy ovoce, které roste na nejnižší větvi. Stačí se pro něj jen trochu natáhnout.

V mnoha menších podnicích také není nijak odděleno firemní know-how, informace o zaměstnancích a zákaznících. Pokud se hacker infiltruje do systému, získá najednou celou škálu dat, která může prodat na černém trhu nebo sám použít jako prostředek ke krádeži peněz nebo k vytvoření falešné identity.

Ochrana před zloději identity

Zatímco krádeže identity je pro malé a střední podniky velkým problémem, obrana proti ní zase tak složitá není. Neprostupnou hradbu před touto hrozbou je možné zajistit dostatečnou kontrolou a zajištěním bezpečnosti počítačových systémů. Na tom zdánlivě není celkem nic složitého. Stačí nainstalovat kvalitní bezpečnostní software a ujistit se, že dochází k jeho pravidelným aktualizacím.

Znamená to ale také vynucovat důsledné dodržování bezpečnostních zásad. Zaměstnanci by například neměli navštěvovat pochybné internetové stránky, klikat na podezřelé odkazy nebo sdělovat citlivé informace lidem mimo firmu. Samozřejmostí by pak měla být silná hesla u všech firemních systémů a šifrování dat.  Pokud se totiž vaše firma stane obětí kybernetického útoku, ukradená data jsou kyberzločincům k ničemu, jsou–li zašifrována.

Pokud jde o bezpečnostní software, vyplatí se důvěřovat prověřeným a dlouhodobě oceňovaným programům. Společnost ESET se svou aktuální generací produktů pro firemní zákazníky - ESET Endpoint Antivirus a ESET Endpoint Security, vás ochrání naprosto spolehlivě a s důrazem na individuální potřeby zákazníků.

Software ESET zaručuje nepřetržitou ochranu počítačů ve vaší firmě. Bezpečnostní produkty ESET Endpoint Antivirus a ESET Endpoint Security byly navrženy s důrazem na nízkou zátěž systému a optimalizovány tak, aby dokonale vyhověly libovolnému prostředí, a přitom zajistily maximální úroveň bezpečnosti.

Co dělat v případě infiltrace vaší firmy

Pokud je obrana podniku prolomena a osobní údaje o zákaznících se dostanou do nesprávných rukou, zejména u malých firem nesmírně záleží na pohotovosti reakce. Odborníci na počítačovou bezpečnost doporučují podnikatelům nepokoušet se problém vyřešit na vlastní pěst a raději neprodleně oznámit incident policii. Vyšetřovatelé mají mnohem větší šanci zabránit nejhoršímu a případně dopadnout viníky.

Bez informací by neměli zůstat ani zákazníci a další podniky, které jsou krádeží identity dotčeny. Bezprostřední varování postižených jim dává šanci minimalizovat potenciální škody. Ukazuje to také navenek, že vaše firma bere narušení bezpečnosti vážně. Malé podniky si také musí být vědomy, že jsou potenciálním cílem kyberzločinců a podle toho jednat. Firmy této velikosti nemohou předpokládat, že zrovna jim se něco podobného stát nemůže. Naopak by měly pracovat na preventivních opatřeních, která sníží riziko napadení na minimum.