Hlavní navigace

Efekty zavedení bezdrátové sítě do výrobní haly

4. 7. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © Nmedia - Fotolia.com
Efektivita a mobilita jsou taháky dnešní uspěchané doby. K získání informací a jejich zpracování se společnosti snaží využít co nejkratší čas.

Data v podnicích jsou v současnosti uložena na lokálních serverech nebo na stále oblíbenějších hostovaných (cloudových) řešeních. To, co však stále zůstává mezi klienty a uloženými daty, je infrastruktura. Kladou se na ni proto velké nároky – zejména na rychlost přístupu ke klíčovým informacím. V posledních letech díky tomuto trendu prodělaly bezdrátové sítě značný vývoj. Přišly nové protokoly i vyšší rychlosti, rozrostlo se pokrytí možné prostřednictvím jednoho zařízení. Nárůst instalací těchto mobilních technologií je zřetelný.

To potvrzují i lidé zodpovědní ve firmách za finance, kteří sami upřednostňují nasazení těchto řešení. Vědí, že např. logistika skladů dokáže vyřídit více zakázek s menším počtem zaměstnanců. Mobilní uživatelé nemusí trávit čas hledáním „drátů“ pro zapojení do sítě a rovnou pracují. Přestavba nebo změna dispozic kanceláří a výrobních hal nepotřebuje čekat na natahání nové kabeláže.

Touto transformací si prošla i výrobní společnost KYB Manufacturing, která se řadí k dodavatelům tlumičů pérování pro automobilový průmysl. S rostoucí poptávkou si vedení společnosti uvědomilo, že musí zvýšit provozní efektivitu a produktivitu ve výrobním závodě. Zadávání inventarizačních údajů zabíralo příliš času. Bylo třeba rychleji uvádět do provozu nové montážní linky a v rámci širší strategie „štíhlé“ výroby optimalizovat výkonnost závodu. Zaměstnanci mimo kancelář taktéž neměli přístup k aplikacím, protože v závodě nebyla k dispozici bezdrátová síť, a proto bylo nutné aplikovat chytré řešení.

KYB Manufacturing Czech se proto rozhodl pro robustní, škálovatelnou platformu odolnou proti zastarávání. Po zvážení několika možností vybral návrh, který zahrnoval sjednocenou pevnou i bezdrátovou platformu založenou na konceptu Cisco Borderless Network. Příprava samotné implementace technologie probíhala v několika fázích: od prvotní diskuse se zákazníkem a stanovení požadavků na pokrytí prostorů signálem, site survey, tedy od návrhu rozmístění access pointů na základě plánku, přes proměření signálu s pomocnými access pointy až po definitivní zpracování návrhu rozmístění, instalaci a konfiguraci systému včetně ověřovacího měření.

Protože společnost v nadcházejících letech očekává zdvojnásobení poptávky, byla pro ni klíčová i otázka rozšiřitelnosti. Společnost odhaduje 5% úspory času dané tím, že už není nutné se opětovně přihlašovat k síti. Produktivitu také  zlepšilo zavedení ručních čtecích zařízení. Stroje již nejsou omezeny ani délkou kabelů, ani náklady na kabeláž. Vedoucím montážních linek se díky tomu podařilo snížit výrobní dobu u každé linky o 10 hodin. Díky bezdrátové síti se daří stroje přesunovat po závodě a připojovat je ke klíčovým aplikacím, jako jsou systémy ERP a CAD. Kromě snížení nákladů na kabeláž o 22 procent umožnila flexibilní síť výrobci lépe využít podlahovou plochu a optimalizovat klíčovou výrobní kapacitu.

Autor působí jako produktový manažer ve společnosti Infinity.