Hlavní navigace

Šéf Intelu věděl o zranitelnostech čipů, akcie přesto prodal

5. 1. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Brian Krzanich (CEI, Intel) prezentuje minipočítač Edison
Šéf Intelu by mohl mít problém v případě, že se Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) rozhodne vyšetřovat jeho masivní rozprodej akcií a opcí společnosti.

Akcií se ale zbavil pouhý měsíc předtím, než v tomto týdnu vyšly najevo bezpečnostní zranitelnosti Meltdown a Spectre. Nicméně Brian Krzanich a Intel o těchto chybách věděli ještě před uskutečněním výše uvedené transakce.

Podle portálu Business Insider byl Intel o bezpečnostních chybách v červnu loňského roku. Krzanich prodal akcie a opce v hodnotě 24 milionů dolarů 29. listopadu, ačkoliv mluvčí Intelu tvrdí, že prodej byl součástí programu plánovaného odprodeje (PDP) a se zranitelnostmi nemá nic společného.

Na tomto příběhu je ovšem podezřelé to, že Krzanich prodal všechny svoje akcie Intelu – kromě 250 tisíc akcií, které musí držet povinně, neboť mu to ukládá jeho zaměstnanecký kontrakt – a uplatnil veškeré svoje opce.

Pro výkonné ředitele a další manažery je relativně běžné, že aktivují plány PDP, aby se vyhnuli nařčení ze spekulativního obchodování pro případ, že se zhruba v době, kdy odprodávají akcie, stane něco, co cenu těchto akcií ovlivní. A podle práva byl právě tento obchod legální.

Nicméně podle žádosti u SEC Krzanich tento plán aktivoval až 30. října 2017, což znamená, že o Meltdownu a Spectre již musel vědět. Navzdory jeho tvrzení, že jeho plán neměl s touto situací nic společného, bylo pro Krzaniche evidentně výhodné, že k prodeji akcií došlo před zveřejněním zprávy o chybách, které způsobilo středeční 3,4procentní propad jejich hodnoty. Od té doby Intel spadl o dalšího 2,42 procenta (ke včerejšku, tři hodiny před zavřením burz).

Zdroj: Techspot.com