Hlavní navigace

Šéf Applu Tim Cook: podniky by měly působit tam, kde stát nestačí

5. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: IDG - cio.com
Generální ředitel společnosti Apple apeluje na firmy, aby konaly společenské dobro. A zatímco urputně bojuje proti napodobitelům svých produktů, pro své myšlenky by jich rád získal co nejvíce.

Od převzetí vedení společnosti Apple po Stevu  Jobsovi se Tim Cook mimo jiné snaží, aby jeho firma věnovala větší pozornost sociálním problémům. Tento týden na konferenci Boxworks v San Franciscu apeloval Cook na ostatní firmy, aby Apple následovaly.

„Domnívám se, že podniky mají značnou společenskou odpovědnost,“ řekl Cook. „A tato odpovědnost v posledních desetiletích významně vzrostla, protože stát nestačí držet krok a naplňovat společenské potřeby.“

Společnost Apple již v tomto směru již podnikla významné kroky. Podle Cooka všechny provozy v USA využívají výhradně energii z obnovitelných zdrojů a firma se nyní snaží, aby totéž platilo i o celém jejím dodavatelském řetězci – ačkoli to rozhodně není snadný cíl vzhledem k rozsahu výroby, který si zajišťuje v Číně.

Cook rovněž obhajuje rovnoprávnost gayů a lesbiček, bisexuálů a lidí se změnou pohlaví, zejména poté, co se téměř před rokem veřejně přihlásil ke své homosexuální orientaci. Dříve podporoval přijetí zákona o zákazu diskriminace na pracovišti, který by zakazoval diskriminaci na základě sexuální orientace nebo pohlavní identity.

Prosazování politik na podporu rovnoprávnosti není pro stát nijak nákladné.

top100

„Zaměřujeme se na rovnoprávnost. Rovnoprávnost je totiž zvláštní tím, že nic nestojí. Právě se diskutuje o rozpočtu a všichni se kvůli němu hádají, avšak zajistit lidem základní práva a důstojnost nic nestojí. Přesto dnes, 200 let poté, kdy všichni lidé začali být považováni za sobě rovné, tato zásada stále nedošla naplnění,“ řekl Cook.

Apple není jediná technologická společnost, která se angažuje v sociální sféře. Například generální ředitel cloudové služby Salesforce, Marc Benioff, propaguje firemní filantropii v San Franciscu, kde Salesforce sídlí.