Hlavní navigace

Schyluje se k bitvě mobilních platebních systémů

5. 3. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © DigiClack - Fotolia.com
Mobilní platby v obchodech by se mohly brzy více rozšířit. Po společnostech Apple a Google do hry nyní vstupuje i Samsung se svým systémem, který bude údajně fungovat i se staršími terminály a pro nějž získává podporu platebních organizací a finančních institucí. Otázkou nyní je, jak bitva gigantů dopadne u obchodníků a zákazníků.
Matt Hamblen 5. 3. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Společnost Samsung představila se svým novým chytrým telefonem Galaxy S6 také nový systém pro mobilní platby s názvem Samsung Pay. Samsung Pay kombinuje dvě technologie: magnetickou a bezdrátovou NFC, takže umožní uživatelům platit až u 90 % z 12 milionů obchodníků v USA vybavených platebními terminály, velké procento z nichž užívá starší čtečky magnetických platebních karet, se kterými je Samsung Pay kompatibilní.

Konkurenční systémy Apple Pay a Google Wallet spoléhají na novější bezkontaktní NFC terminály, jimiž má být podle odhadů vydavatelů platebních karet do konce roku vybavena až polovina obchodníků. NFC je tedy sice na vzestupu, ale magnetická technologie může pomoci zaplnit značnou mezeru v jejím rozšíření.

Podle analytiků má Samsung před sebou ještě hodně práce, než bude jeho řešení natolik vyspělé a uživatelsky přívětivé, aby mohlo konkurovat systému společnosti Apple. Rozhodně však zostřuje konkurenci, což je pro trh pozitivní. Který ze systémů uspěje však záleží nejen na technické vyspělosti, ale také na váze jeho poskytovatele a podpoře, kterou pro něj dokáže získat.

Podporu Samsung Pay vyjádřila karetní společnost MasterCard a daší jako Visa nebo American Express budou údajně brzy následovat. Nejvýznamnější karetní společnosti, banky a velké maloobchodní řetězce již podporují systém společnosti Apple založený na technologii NFC. Systém Google Wallet, který byl poprvé představen v roce 2011, se rozjíždí pouze zvolna, ale společnost Google letos v únoru oznámila, že koupila NFC technologie SoftCard a mobilní platby v nových telefonech se systémem Android začnou fungovat ke konci letošního roku.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Podle rozsáhlého průzkumu v 15 zemích lidé nedůvěřují mobilním peněženkám a aplikacím
Podle průzkumu mezi 15 000 uživateli mobilních zařízení v 15 zemích jsou lidé spíše zdrženliví při nákupu pomocí mobilních zařízení, protože nedůvěřují poskytovatelům služeb a obchodníkům. Obdobně nechtějí při stahování aplikací svěřovat příliš mnoho svých osobních údajů jejich tvůrcům.
→ MasterCard spouští v Česku on-line platby MasterPass
MasterPass má umožnit zaplatit kdykoliv, kdekoliv a na jakémkoliv zařízení; měly by jej přijímat desítky tisíc obchodníků po celém světě.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.