Hlavní navigace

Ruský hacker prodal přihlašovací údaje k milionům e-mailových účtů. Vyměnil je za „lajky“ na sociálních sítích

6. 5. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: © alphaspirit - Fotolia.com
Podle bezpečnostních expertů počet ukradených uživatelských údajů, které kolují v ruském podsvětí, dosahuje 1,17 miliardy.

Desítky milionů ukradených přihlašovacích údajů do e-mailových služeb Gmail, Microsoft a Yahoo sdílí online mladý ruský hacker známý pod přezdívkou „Sběratel“. Nabízené údaje jsou součástí velkého lupu, který dosahuje 1,17 miliard záznamů.

Bezpečnostní firma Hold Security zatím přezkoumala více než  272 milionů unikátních záznamů, mezi nimiž je údajně 42,5 milionu zcela nových.  Většina účtů patří uživatelům nejoblíbenější ruské e-mailové služby Mail.ru, ale v balíku jsou přihlašovací údaje i k dalším službám.

Společnost Hold krádež údajů odhalila, když její analytici na jednom diskusním fóru narazili na hackera, který se úlovkem chlubil. Nejprve za prvních 10 GB údajů žádal 50 rublů – tedy asi 20 korun – ale nakonec byl ochotný je vyměnit pouze za „lajky“ a hlasy na sociálních sítích.

Zhruba 40 milionů údajů pochází ze služby Yahoo Mail, 33 milionů z Microsoft Hotmail, přibližně 24 milionů z Gmailu a téměř 57 milionů z Mail.ru. Tisíce dalších jsou přihlašovací údaje zaměstnanců velkých amerických korporací – bank, průmyslových podniků a obchodních řetězců – a další stovky tisíc patří uživatelům německých a čínských poskytovatelů e-mailových služeb.

Google se k incidentu odmítl vyjádřit, ale doporučil uživatelům nastavit si ke svým účtům telefonní číslo pro nouzovou obnovu hesla.

Yahoo, Microsoft ani Mail.ru zatím k incidentu nevydaly žádné prohlášení.

Zdroj: IDG News Service