Hlavní navigace

Rizikových mobilních aplikací přibývá, ohroženy jsou především smartphony s androidem

5. 11. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Počítadlo kalorií, zábavná hra nebo obyčejná svítilna. Na první pohled působí aplikace zcela normálně a mohou se dokonce zdát užitečnější než jiné. Opak je ale pravdou. Nemalá část programů, které si lidé běžně stahují do mobilního telefonu, představuje riziko.
ali 5. 11. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Podle odborníka na internetovou bezpečnost Jiřího Kučíka ze společnosti netbox jsou podezřelé zejména hry. „Především ty, které jsou úplně zdarma. Často se jedná o plagiáty úspěšných komerčních her, které se někdo rozhodne nabídnout těm, kteří si placené hry nemohou dovolit. Ovšem právě tyto kopie dost často sbírají data z mobilních telefonů nic netušících hráčů, často ještě dětí,“ uvedl Kučík.

Kromě her jsou ale nebezpečné také aplikace na automatické upravování fotek obličejů. Přidávání psích uší, kočičích fousů nebo třeba stárnutí. Právě to na fotce simulovala neblaze proslulá aplikace Faceapp. Výměnou za podobu svého o několik let staršího nebo mladšího obličeje odevzdávali uživatelé aplikace nahrané fotky do rukou ruských vývojářů. Běžný člověk přitom nemá šanci zjistit, co se s fotkami děje dál. „Dnes nic není zadarmo, a pokud používáte neplacené programy, tak za to obvykle platíte svými osobními údaji nebo sledováním nevyžádané reklamy přímo v aplikaci,“ upozornil expert na internetovou bezpečnost.

Tvůrci podvodných aplikací přitom dokáží zneužít nejen fotografie, ale i další data z vašeho telefonu. „Aplikace se snadno dostanou také ke zprávám, kontaktům nebo kalendáři. Vidí také historii vašeho chování – například s kým telefonujete, s kým si píšete, kudy a kdy chodíte. Hackeři si dokonce díky záznamům z kamery telefonu prohlédnou vaše bezprostřední okolí,“ varoval Kučík.

Výjimkou nejsou ani získaná hesla nebo zdravotní data uložená v telefonu. „Jedná se o údaje, které mohou být, a jednou určitě budou, velice cenné,“ předpověděl odborník z netboxu.

Podle Kučíka si aplikace data z chytrých telefonů stahují především proto, aby je mohly nějakým způsobem zneužít. „V tom lepším případě k zasílání nevyžádaných obchodních nabídek nebo k cílené reklamě podle zvyků a obvyklého chování. V horším případě ale také ke kriminální činnosti – krádeži identity, vyloupení bankovního účtu nebo také ke sledování,“ vyjmenoval Kučík.