Hlavní navigace

Průmyslový robot nemusí být velký neohrabaný stroj! Příkladem je UR5

29. 9. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Blue Planet Studio / Shutterstock.com
Dnešní kolaborativní roboty jsou cenově dostupným a efektivním řešením pro střední i malé výrobní společnosti.

Průmyslová robotika je dnes odvětvím, které se neuvěřitelně rychle rozvíjí a přináší tak zcela nové možnosti průmyslové automatizace. Už jsou dávno pryč doby, kdy průmysloví roboti našli své uplatnění jen ve velkých podnicích. S ohledem na současné výsledky je již více než zřejmé, že budoucnost jsou koboti!

Zvyšte svou výrobní kapacitu s UR5

Robotické rameno UR5 je malý kobot, který je vhodný pro zatížení do 5 kg. I přes tuto nízkou nosnost se již stal UR5 součástí řady výrobních provozů napříč odvětvími. Malí kolaborativní roboti, jak se robotům spolupracujícími s lidmi říká, nachází své uplatnění u opakovaných činností, které nadměrně zatěžují pohybový aparát zaměstnanců. Díky nasazení UR5 do vašeho provozu můžete snížit riziko pracovních úrazů nebo vzniku nemoci z povolání a vašim zaměstnancům svěřit třeba kreativnější úkoly. Kolaborativní robot má navíc téměř nulovou chybovost, díky čemuž se sníží i potřeba oprav v některých odvětvích výrobních podniků.

Robotické rameno UR5 je schopné pracovat v souladu se zaměstnanci, takže může převzít třeba jen určitou část jejich práce. Většinou zde výrobní podniky volí činnosti, kde s počtem opakování výkonnost zaměstnance klesá. Kobot se přeci jen nikdy necítí unavený, přepracovaný a ani jeho pozornost není otupělá monotónností.

Nejen UR5 je vhodnou volbou do prostředí, která nejsou pro zdraví zaměstnanců úplně vhodná. Tak jako jiní koboti je UR5 vhodný i do nízkých či vysokých teplot, které nejsou lidem úplně příjemné.


Autor: asharkyu / Shutterstock.com

Dokonalý software a ergonomie pro maximální flexibilitu

Pro zajištění maximální efektivity je potřeba, aby nejen vaši zaměstnanci, ale i koboti dokázali rychle reagovat na případné urgentní změny. Díky jednoduchému a intuitivnímu nastavení kobotů to nikdy nebylo snadnější. Nemusíte mít vůbec žádné zkušenosti z programovacích jazyků, kobota totiž můžete nastavit nejen prostřednictvím aplikace na tabletu, ale i manuálně a tyto pohyby jen nahrát do paměti robotického ramena.

Právě složité přeprogramování při změně v produkci vedlo často k prostojům, protože ne každý malý a střední podnik má svého interního IT správce, který by byl stále po ruce. Ani vlastní přesuny mezi jednotlivými provozy nejsou s kobotem UR5 nijak složité, kompletní přestěhování a nastavení pro jiný typ práce vám nezabere více jak půl směny.

Kde všude se uplatní UR5

Jak již bylo zmíněno dříve, všechny nástroje průmyslové automatizace byly použity pouze ve velkých společnostech. Dnešní kolaborativní roboty, včetně UR5, jsou však cenově dostupným a efektivním řešením pro střední a dokonce i malé výrobní společnosti napříč mnoha průmyslovými odvětvími. Implementace technologií Industry 4.0 do vašeho provozu nikdy nebyla snazší. Současná návratnost investic je navíc velmi rychlá a životnost kobotů je dlouhá. Jeden robot může velmi rychle zvýšit zisky vaší společnosti. Jak to však zkusíte, u jednoho pravděpodobně nezůstanete.

estože je UR5 vhodný pro menší zátěže do 5 kg, zvládne tento robot řadu úkolů nejen v automobilovém průmyslu, ale také v potravinářství, farmacii nebo elektronice, kde je požadovaná dokonalá přesnost a nespočet opakování stejných operací.