Hlavní navigace

Prodej chytrých telefonů stagnuje, iPhony se propadly o 12 %

14. 9. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: © vmachan - Fotolia.com
Analytici očekávají v roce 2016 celosvětově jen nepatrný růst prodeje chytrých telefonů. Zájem o iPhone letos zatím, především proto, že zákazníci čekali na nový model iPhone 7.

Růst trhu chytrých telefonů v roce 2016 dosáhne pouhých 1,6 %, především kvůli poklesu na trzích jako USA, Japonsko nebo západní Evropa.

Analytická společnost IDC rovněž předpovídá, že dodávky zařízení iPhone za celý rok 2016 celosvětově poklesnou o 12 % oproti roku 2015, zatímco dodávky Windows Phone se propadnou o 75 %. Chytré telefony se systémem Android zaznamenají nárůst o 6,7 % a dosáhnou 85% podílu na globálním trhu.

Pokles u telefonů iPhone lze částečně připisovat tomu, že zákazníci čekali na uvedení nové generace s označením iPhone 7.

Globální tempo růstu 1,6 % na trhu chytrých telefonů všech druhů dalece pokulhává za meziročním růstem 10,4 %,  který společnost IDC předpovídala v roce 2015. Na rozvinutých trzích, jako jsou Spojené státy, IDC předpovídá pokles o 0,2 %, zatímco rozvíjející se trhy jako jihovýchodní Asie (mimo Japonska) zaznamenají růst o 5,4 %.

„Inovace u chytrých telefonů stagnují a zákazníci se zdají stále větší měrou spokojení s ‚dostatečně dobrými‘ modely,“ poznamenává analytik IDC Jitesh Ubrani. V příštím roce by podle něj mohla růst prodeje podpořit rozšířená realita a virtuální realita.

Přetrvá zájem o tzv. phablety s displeji o úhlopříčce 5,5" palce nebo větší. Tato zařízení dnes tvoří zhruba 25 % trhu a do roku 2020 podle předpovědi IDC získají třetinový podíl. Průměrná cena phabletu do té doby poklesne o 27 %, zatímco průměrná cena menších chytrých telefonů - úhlopříčkou 5,4" nebo menší – klesne o 12 %.