Hlavní navigace

Proč už Windows nikdy nebudou mít žádnou bombastickou funkci (1)

14. 2. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Techspot.com
Někdy na jaře by se Windows 10 měly dočkat své příští aktualizace. Už se z toho stal takový půlroční rituál. Před několika lety se Microsoft rozhodl, že desítky budou jeho poslední verzí operačního systému, a taky že přejde na model Windows jako služby (WaaS).

Už si tak nikdy nebudete muset kupovat novou verzi Windows (i když kdoví, zda systém do budoucna nebude placený formou předplatného, pozn. red.). Systém dostává každé dva měsíce novou aktualizaci a mezitím i bezpečnostní updaty a vychytávání chyb.

Tento přístup, který je pro zákazníka vcelku pohodlný, však má jeden háček: do Windows už nějakou dobu nepřibyly žádné „nejnovější a nejlepší“ funkce. A nemělo by vás překvapit, kdyby podobné bombastické novinky do systému nedorazily už nikdy. V rámci Windows as a service je operační systém v průběhu času stále stabilnější a stále rychleji opravovaný. Ale dny, kdy jste se ve Windows těšili na něco nového a vzrušujícího, jsou dávno pryč. To, co vidíte dnes, je v podstatě tím, co získáte zítra. Proč? To vysvětlíme.

Nejprve se podívejme na to, jak nemastné neslané byly tři poslední aktualizace Windows 10 a jak málo zajímavých novinek bude představených v té následující. Windows 10 Fall Creators Update, vydaná v říjnu 2017, vylepšila OneDrive, přinesla průměrně užitečný prvek nazvaný My People, který trochu zjednodušil komunikaci s několika vybranými kontakty, a selhala na plné čáře ve snaze propojit Windows s telefony na Androidu a iOS. Další aktualizace, Windows 1é April 2018 Update, přinesla jednu zajímavou funkci, Timeline čili časovou osu, která umožní získat přehled o vašich předchozích aktivitách, ale je trochu omezená, neboť funguje jen s hrstkou vybraných aplikací z dílny Microsoftu. Nejlepší novinkou v rámci nejnovějšího upgradu systému, Windows 10 October 2018 Update, byla průměrně užitečná, vylepšená schránka (Windows Clipboard). Ale vzhledem k tomu, že podobná funkce byla součástí Windows před více než třemi dekádami v rámci Windows 1.0, a později zrušena, nejde o zcela novou myšlenku.

Příliš toho neočekávejte, ani pokud jde o nejnovější půlroční upgrade, naplánovaný na jaro. Preview buildy se doposud dočkaly vlažného přijetí. Součástí je vylepšené menu Start, nové „světlé“ barevné schéma a schopnost po určitou dobu pozdržovat aktualizace.

Pokračování