Hlavní navigace

Proč přechod Edge na Chromium znamená konec IE (3)

23. 1. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Techspot.com
Rozhodnutí Microsoftu přejít na open-source jádro Chromium pro svůj prohlížeč Edge by mohlo vést k dřívějšímu ukončení podpory Internet Exploreru (IE), než se původně očekávalo.

Předchozí díl

Microsoft by prostě mohl využít onen argument se slovem „zastaralý“ pro ukončení podpory IE11; tenhle prohlížeč přece jen už tři roky neprošel žádnou změnou a pozadu za svými rivaly, třeba Chromem nebo Firefoxem, byl už dříve.

Ale kdy se tak stane? Pokud se Microsoft bude chtít zbavit IE, kdy k tomu bude ta nejlepší chvíle?

Logickým okamžikem by byla chvíle, kdy bude „odejit“ operační systém Windows 7, v současnosti druhý nejpopulárnější OS na světě, což bude 14. ledna 2020. IE a Windows 7 mají zvláštní vztah, který se budoval v době, kdy prohlížeč tvořil více než polovinu veškerého uživatelského podílu, a který mezi IE a Windows 10 prostě neexistuje; v desítkách byl prohlížeč vždycky pouhou úlitbou zpětné kompatibilitě.

Není náhodou, že v té době by měl být Microsoft hotov s přechodem svého druhého prohlížeče, Edge, na technologii, která pohání Google Chrome. Transformace Edge, ohlášená počátkem prosince, se má uskutečnit „zhruba v následujícím roce,“ řekl představitel Microsoftu před měsícem.

„Full-Chromium“ Edge – zvaný takto kvůli tomu, že Microsoft jako základ prohlížeče využije právě open-source jádro Chromium – bude k dispozici nejen pro Windows 10, ale také pro Windows 7 a Windows 8.1.

Příchod full-Chromium Edge bude dokonalou příležitostí pro to, aby se Microsoft zbavil IE. Pro Computerworld bylo přiznání Microsoftu, že potřebuje prohlížeč kompatibilní s webem – což nebyl ani IE, ani Edge, ne ve věku Chromu – silným signálem, že jsou dny IE spočteny.

Pokračování