Hlavní navigace

Proč by verze Windows 10 1909 neměla být jednorázovou záležitostí (1)

25. 11. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: © Sergey Khakimullin - Fotolia.com
Nikdy není snadné odhadnout, co Microsoft dělá, pokud jde o jeho plány pro Windows 10. Ale způsob, jakým řešil aktualizace v roce 2019, by mohl trochu naznačit, co plánuje dělat v roce 2020 a dále.

Microsoft minulý týden vydal systém Windows 10 verze 1909, což je dost podivná aktualizace, která je mnohem více chabou předělávkou než aktualizací v pravém slova smyslu.

Údajně je to už druhá aktualizace pro letošní rok, ve skutečnosti však má 1909 - také přezdívaný Windows 10 November 2019 Update – tak málo nových funkcí, že ji veteráni Windows srovnali se starosvětskými balíčky služeb (service packy), čili bezfunkčními kolekcemi oprav, které kdysi Microsoft vydávat každých pár let pro tehdejší operační systém. (Naposledy vydal redmondský gigant Service Pack v roce 2011, kdy uvedl aktualizaci SP1 pro Windows 7, operační systém, který už za méně než dva měsíce odchází do důchodu.)

Ačkoli společnost Microsoft nikdy neposkytla přímé vysvětlení této změny svého upgradovacího modelu, externí experti spekulovali, že to souvisís katastrofálním zaváděním aktualizace Windows 10 October 2018 Update, známé pod číselným označením 1809. Ta byla z distribuce stažena téměř ihned po uvedení - aktualizace mazala data zákazníků – a k uživatelům se dostala s několikaměsíčním zpožděním. Aby bylo možné obnovit harmonogram, vynechal Microsoft jeden upgrade tím, že vytvořil „ne-upgrade“.

Vzhledem k tomu, že je verze Windows 10 1909 v kontextu rámce Microsoftu OS-as-a-service, není divu, že uživatelé mají otázky. (Stejně tak Computerworld.) Překvapivé bylo mlčení společnosti Microsoft. Na mnohé z těchto otázek se ani neobtěžoval odpovídat.

cyber23

Jednou z těch zásadních otázek je, jestli je Windows 10 1909 jednorázovka nebo nový standard.

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?