Hlavní navigace

Předpověď na rok 2013: Nastavení strategie mobilního risk managementu (1.)

12. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Sashkin - Fotolia.com
Jestli pracujete jako CIO ve velkém podniku – nebo malém, to už je jedno – existuje velká šance, že jste svědkem neustálého růstu počtu zaměstnanců, kteří v práci používají smartphony a tablety.

Velkým kladem tohoto trendu je, že lidé mohou být mnohem produktivnější, pokud pro přístup ke korporátním datům, spolupráci s kolegy a komunikaci se zákazníky používají mobilní zařízení, na něž jsou zvyklí. Ovšem zvýšená mobilita má i svá rizika.

Moudří IT manažeři si ve své organizaci podrobně plánují strategie pro správu mobilních rizik. Více než polovina (52 procent) ze 334 IT manažerů, kteří se zúčastnili výzkumu Computerworldu „Předpověď na rok 2013“ (2013 Forecast), uvedla, že pro ně mobilní risk management představuje velkou výzvu, více než jedna třetina (38 procent) podle vlastních slov hledá pomoc u externích poskytovatelů.

Výsledky však také ukazují, že spousta organizací ještě nepřijala formální strategii správy mobilních zařízení. Pouze 46 procent respondentů řeklo, že něco takového plánuje.

Banka Chicopee se sídlem v Massachusetts, která má v tomtéž státě sedm poboček, začala s mobilním risk managementem již před pěti lety se smartphony Windows a od té doby se postupně přesunula k zařízením s Androidem.

„Zpočátku jsme tato zařízení začlenili do procesu, abychom vyhověli potřebě nepřetržitého přístupu ke korporátním e-mailům, kontaktům a kalendáři pro několik našich top manažerů a zaměstnanců v oddělení prodejů a podpory – a to ať byli ve své kanceláři či nikoliv,“ říká Darlene Libiszewski, viceprezidentka banky pro oblast IT.

Mezi riziky se objevily důvěrné informace uložené na mobilních zařízeních. „Uvědomili jsme si, že abychom efektivně zmírnili rizika, museli jsme být jako společnost vlastníkem daného zařízení a díky tomu jsme mohli implementovat a spravovat jejich nastavení,“ dodává Libiszewski.

Cloud23

Ovšem pro minimalizaci nákladů při zavádění smartphonů banka nyní zvažuje spuštění BYOD (bring-your-own-device) programu. Podle Libiszewské je risk management neustálý proces. „Ovšem řekla bych, že zaměření risk managementu se více otočilo směrem k mobilnímu prostoru, protože ten se vyvíjí tak rychle a přijetí zákazníky je obrovské – a je třeba čelit tomu, že je tento prostor novou frontou, na níž se bude bojovat [se zneužitím],“ poznamenává.

Pokračování