Hlavní navigace

Pracovní doba od 9 do 5 se stává minulostí

25. 11. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: © 1000words - Fotolia.com
Alespoň pro ty, kteří mohou pro svou práci využívat informačních a komunikačních technologií. Vyplývá to z poslední studie Cisco Connected World Technology Report. Moderní technologie nám navíc umožní pracovat i mimo kancelář mnohem efektivněji. Bude se od nás ale očekávat schopnost multitaskingu.

Zástupci generace X (narození v 60.-70. letech) i generace Y (narození v 80.-90. letech) se shodují, že v dnešní době bývají dostupní 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Celkem 30 procent dotazovaných uvádí, že jsou k zastižení jak na telefonu, tak na e-mailu současně. Jak je z výsledků výzkumu patrné, pružná pracovní doba je na vzestupu. Asi čtvrtina zástupců z obou generací potvrzuje, že jim jejich zaměstnavatel umožňuje pracovat z domova. Paradoxně právě zástupci z generace Y tíhnou spíše k práci v kanceláři, i když mají možnost pracovat vzdáleně. Více než 40 procent totiž přiznává, že jsou při práci koncentrovanější a efektivnější, když ji vykonávají v kanceláři.

„Dnešní mladí lidé vyrůstali obklopeni moderními technologiemi a považují je proto za přirozenou součást svého života,“ říká Ivo Němeček, generální ředitel Cisco ČR. „Zaměstnavatelé je někdy až příliš svazují pravidly, ať již jde o pevnou pracovní dobu nebo třeba omezením zařízení, na kterých mohou pracovat. Ukazuje se ale, že je to chyba, protože tím snižují efektivitu práce svých zaměstnanců a tím i svou konkurenceschopnost. Zástupci generace Y si totiž uvědomují, že nezáleží na tom, odkud a kdy pracují, ale jaké mají výsledky. A chtějí toho využívat.“

Pracovat na více stavech současně

Více než 40 procent profesionálů z obou generací, stejně jako 60 procent HR manažerů, se považuje za člověka schopného dělat více věcí najednou. Taková schopnost se označuje jako multitasking nebo supertasking. HR odborníci jsou přesvědčeni, že supertaskeři zvyšují očekávání, která mají firmy od zaměstnanců. Dokonce 62 procent si myslí, že supertaskeři zvyšují produktivitu práce v jejich firmě a jsou proto předurčeni pro manažerské pozice.

Dvě třetiny HR odborníků věří, že schopnost multitaskingu bude v roce 2020 jednou z vůbec nejvyhledávanějších vlastností u zaměstnanců v jejich firmě. Této schopnosti se dá ale i naučit, 70 procent zaměstnanců z generace X například potvrdilo, že si museli osvojit multitasking, aby byli schopni skloubit pracovní a osobní život. Lydie Korabelniková by měla radost, že má tolik následovníků.

Mládí se považuje za efektivnější

Celých 55 procent odborníků z generace Y přesvědčeno, že umí pracovat efektivněji, než jejich kolegové z generace X. Ostatně i 81 procent HR pracovníků si myslí, že mladí lidé z generace Y jsou schopni plnit své pracovní úkoly rychleji a efektivněji, než starší zaměstnanci. Díky tomu, že umí lépe využívat moderní technologie, hlavně mobilní telefony.

Vlastní plánování pracovního času

Pro velký podíl zástupců generace X a Y je velmi důležitá flexibilita při plánování vlastního harmonogramu nebo možnost pracovat vzdáleně. I proto se zřejmě klasický pracovní den od 9 do 5 stává minulostí a práci si rozdělujeme do většího počtu kratších úseků. Dnes pracujeme spíše od 7 do 8, od 9 do 12, a pak od 14 do 17 a ještě od 21 do 22. Až čtvrtina manažerů v Německu a ve Francii věří, že do roku 2020 již nebude nutná jejich každodenní přítomnost v kanceláři. Přesto si značná část odborníků myslí, že v roce 2020 budou stále fyzicky existovat kanceláře, jak je známe dnes. I když v menší míře.

Necelá polovina respondentů je přesvědčena, že by měli mít prostor si sami určit, kdy chtějí mít čas pro sebe, a kdy chtějí pracovat. Výsledky naznačují, že dosavadní trend rychlého oběda postupně ustupuje. Dnešní zaměstnanci si chtějí dopřát delší dvou či tříhodinovou pauzu během dne, kterou jsou ochotni nahradit delší prací večer. Zhruba dvě třetiny dotázaných odborníků se domnívají, že organizace, které přijaly model s pružnou pracovní dobou, mají konkurenční výhodu. V porovnání s těmi, které vyžadují přítomnost zaměstnanců každý den v pevně stanovené hodiny.

Čtěte také:
→ 5 úskalí homeworkingu
Moderní technologie poskytují již dnes dosti dobré možnosti vzdálené práce a spolupráce. Tzv. „home office“ ale může přinést vedle nutnosti překonat technické obtíže i řadu dalších úskalí.
→ Osvobození práce
Microsoft vyhlásil 7. listopadu 2014 druhý ročník Dne práce odkudkoli, aby „inspiroval lidi a organizace při hledání vlastní cesty ke sladění práce a života“. Ovšem IT prostředky, které nám dávají jejich výrobci, jsou jen z jednou podmínek pro teleworking. O těch ostatních se můžete dočíst v knize Práce na dálku.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.

G+