Hlavní navigace

Pomalu povoluje obava mít data mimo firmu

4. 2. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Info Office
Začínají se prosazovat výhody cloudu jako flexibilita, škálovatelnost, bezpečnost a sdílení dat, říká Radka Žáková, která je zodpovědná za péči o zákazníky ve společnosti Info Office.
ali 4. 2. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Jak se vyvíjela reálná poptávka po řešeních ERP v posledním roce? Zaznamenali jste nějaký rozdíl mezi korporátními a SMB zákazníky?

Firmy se poohlížejí po řešení, které procesy zjednodušují a zaměstnanci se tak mohou soustředit na podstatu podnikání a ne na „papírování“. Také požadují co největší flexibilitu pohybu a sdílení dat v rámci týmu. U nás se tedy poptávka po cloudovém řešení zvyšuje a je vidět, že firmy už začínají být tomuto modelu více nakloněny.

Vyvíjejí se nějak požadavky klientů na nové funkce u ERP systémů? Objevují se funkcionality, které posouvají funkčnost ERP systémů novým směrem?

Určitě výrazný posun v požadavku na sdílení aktuálních dat firmy. Přenášení databází, denní synchronizace se serverem apod.už je doufáme minulostí. Všichni chtějí mít aktuální data i program ihned k dispozici a nezabývat se s údržbou. Tím firmy začínají chápat, že mít data v cloudu je mnohem efektivnější a škálovatelnější, než si je zuby nehty držet pod vlastní střechou, kde servis ani technologická úroveň může málokdy konkurovat.

Daří se dostatečně pružně reagovat na legislativní požadavky a změny?

Právě díky možnosti publikovat aktualizace kdykoliv, bez součinnosti uživatelů, je možné testovat i zavádět nové funkce velice pružně. Pro svou flexibilitu a vysokou bezpečnost se nám osvědčily cloudové služby Microsoft Azure.

Jak se vyvíjí zájem o cloudová řešení? 

Zájem se postupně zvyšuje a firmy se alespoň zajímají, jaký by pro ně byl přínos a plánují přechod v průběhu následujících let. Už pomalu povoluje ta obava mít data mimo firmu a začínají se prosazovat výhody jako flexibilita, škálovatelnost, bezpečnost a sdílení dat. Česká společnost je velmi konzervativní a potřebuje čas. S problémy nebo spíš nevolí něco změnit jsme se setkali např. u velmi konzervativních účetních firem, které mají neprůstřelně zaběhnuté procesy a větší množství zaškolených pracovníků. Jsou zvyklé jet si svoje postupy a zaškolení na nový systém pro ně představuje zdržení. Dáme jim tedy ještě nějaký čas, až i pro ně převáží výhody. Přitom zrovna pro ně je velkou výhodou umožnit klientovi nahlédnout do svého účetnictví kdykoliv online, bez toho aby na externí účetní požadoval nějaký report.

Je nějaký sektor, ve kterém máte nejvíce zkušeností nebo pro něj máte k dispozici nějaké specifické know-how? Pokud ano, jaký to je a co je zdrojem vašeho know-how?

Mimo ERP dodáváme taky specifické řešení pro oblast cateringu a prodeje na palubách letadel/vlaků/autobusů, tzv. Inflight back office. Zahrnuje skladový systém, kalkulace a receptury pokrmů, nakládání jídel a produktů na paluby, vyhodnocování prodejů a výstupy pro účetní systémy. Je to propracované řešení, které kopíruje potřeby dopravců v evropském rozsahu. Obsahuje i mobilní aplikaci pro prodejní terminály, které spolupracují se systémem. Vše je nasazeno na cloudu MS Azure. Nejsme zde tolik vázáni na českou legislativu, takže je možné implementovat systém i v dalších evropských pobočkách dopravců. Díky úzké spolupráci dopravců na vývoji a našich mnohaletých zkušeností a znalostí odvětví se to daří a v plánu je další expanze.

Nedostatek technologických odborníků je u řady podniků úzkým hrdlem. Jak tento problém řešíte jako vývojáři (implementátoři) IT produktů?

Udržujeme úzký stabilní tým loajálních zaměstnanců, ke kterým přistupujeme individuálně a snažíme se jim vycházet vstříc v jejich potřebách.

Autor článku