Hlavní navigace

Pohled z praxe: mobilní svět pro úspěšné firmy

30. 11. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: archiv redakce
Mobilní technologie mění dnešní byznys daleko nad rámec firemního e-mailu, který doposud zaměstnanci běžně na smartphonech využívají.
Jan Čaboun 30. 11. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Díky tomu přicházejí nové obchodní příležitosti, které boří doposud zaběhnuté vnímání firemního využití mobilní komunikace. Proto je dnes pro společnosti nezbytné poskytovat zákazníkům a partnerům kromě běžných internetových také mobilní služby.

Mobilní technologie maximálně zpřístupňují firemní procesy a přinášejí zaměstnancům především volnost pohybu. Firemní mobilní řešení zrychlují a zjednodušují lidem práci a vzájemnou komunikaci, kdekoliv se nacházejí, a umožňují pracovníkům mnohem efektivněji komunikovat a spolupracovat s partnery i zákazníky.

Rozvoj firemní mobility se dnes týká doslova všech oblastí. Od energetiky, výroby, stavebnictví, dopravy, finančnictví až například po zdravotnictví. Společnosti si od toho – kromě marketingového předvedení moderního přístupu – slibují například zlepšení plánování a lepší využití výrobních, personálních i materiálních kapacit, ale také třeba snížení administrativy a zvýšení obchodního potenciálu.

Při přípravě správné firemní mobilní strategie je třeba dbát na rovnovážný rozvoj všech oblastí organizace a vzájemnou návaznost a propojení. Jak tedy při rozvoji firemní mobility postupovat? K prvním krokům mohou patřit mobilizace firemních aktivit a mobilní přístup k firemním informačním zdrojům. To v praxi znamená, že zaměstnanci budou moci přistupovat prostřednictvím mobilních aplikací v tabletu, phabletu či smartphonu k firemním informačním systémům. Zaměstnanci tak přestanou být svázáni se svým stolem nebo pracovištěm a budou moci opravdu odkudkoliv využívat firemní informace.

Druhým krokem může být mobilní podpora rozhodování. Managementu firem dovolí rychleji reagovat jak na standardní, tak i krizové stavy. Obchodníci se budou moci lépe rozhodnout nad strategií pro zákazníka, marketérům pomůže zkrátit inovativní cyklus vývoje nového produktu a jeho uvedení na trh.

Jako třetí krok může následovat mobilizace obchodních činností a vůbec celého přístupu k podnikání a provozu firmy. To vám pomůže v konečném důsledku snížit náklady za služby, tisk, zlepšit profitabilitu a zvýšit bezpečnost dat a uživatelů.

To vše by mělo být v souladu s firemní mobilní strategií definující pravidla postupu vývoje, nasazení a správy firemních mobilních aplikací, dále pak pravidla o využívání firemních a privátních mobilních zařízení (BYOD) či požadavky na mobilní bezpečnost dat uložených na mobilních zařízeních.

Efektivní nástroje pro zvládnutí úspěšné mobilizace poskytuje také SAP, který je ve velké řadě firem klíčovou informační platformou. SAP pod označením SAP Mobile Platform nabízí dva produkty – Syclo a SUP (Sybase Unwired Platform). Díky těmto technologiím je možný koncepční vývoj mobilních aplikací a jejich integrace s firemními systémy ERP, CRM nebo EAM. K dispozici je také široká řada už připravených mobilních aplikací, které poskytují „mobilizaci“ vybraných agend a procesů. Díky tomu není nutný vývoj vybraných aplikací a navíc je zaručen jejich generický rozvoj.

Firma, která se mobilizace úspěšně zhostí, bude těžit z jejích jednoznačných přínosů. Běžně se tak budeme setkávat s obchodníky, kteří vyřizují objednávky přímo od zákazníků, v nemocnici s lékaři pracujícími s aktuálními údaji přímo od pacientova lůžka, se servisními pracovníky objednávajícími potřebné náhradní díly přímo z místa zásahu či s manažery disponujícími aktuálními informacemi o výkonnosti firmy.

Také společnost Ness poskytuje svým zákazníkům pro rozvoj firemní mobilní strategie ověřené a vysoce oceňované nástroje. SAP je totiž jediným prodejcem, který může poskytnout plné portfolio mobilních řešení pro úplnou mobilizaci firem. A protože každá aplikace je pečlivě připravená, jednoduše integrovatelná a instalace je dobře škálovatelná, je její nasazení výhodné i ve firmách, kde se byznys stále rozrůstá.

Autor pracuje jako mobile development manager
ve společnosti Ness Technologies