Hlavní navigace

Podíl využívání mobilních prohlížečů vzrostl za 3 měsíce o 26% (1.)

31. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © ferkelraggae - Fotolia.com
Využívání mobilních prohlížečů pro surfování na webu se za poslední dva roky ztrojnásobilo. Jde o významný trend, který má neblahý vliv na přístup k internetu z osobních počítačů.
Gregg Keizer 31. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Zisky mobilní sféry jsou částečně vedlejším produktem celosvětového propadu prodejů počítačů, protože zákazníci si místo nich kupují smartphony a tablety. Výsledkem toho je přesun jejich času stráveného online z počítačů na mobily. Minulý měsíc narostlo využívání mobilních prohlížečů – tedy kombinace surfování ze smartphonů a tabletů – o 1,4 procentního bodu. Nyní má 13,2procentní podíl na počtu všech unikátních návštěvníků 40 000 webových stránek, které pro své klienty monitoruje kalifornská společnost Net Applications.

Únorový skok navazoval na nárůst jednoho procentního bodu v lednu a poloviny procentního bodu, kterou mobilní prohlížeče získaly v prosinci. V průběhu poskedních tří měsíců vzrostlo používání mobilních prohlížečů o 2,8 procentního bodu, což představuje 26procentní nárůst od listopadu 2012.

Delší trendy jsou ještě působivější: V posledních dvanácti měsících se používání mobilních prohlížečů téměř zdvojnásobilo, v posledních 24 měsících pak více než ztrojnásobilo.

Zisky na straně mobilních zařízení jsou samozřejmě na úkor segmentu, který Net Applications definuje jako „desktopy“, kategorie, která zahrnuje jak stolní počítače, tak notebooky, a která primárně běží na systému Windows a na Apple OS X. Využívání desktopových prohlížečů pokleslo v posledních třech měsících o 3,1 procentního bodu. Jejich propad za uplynulých 12 měsíců potom činil 6,3 procentního bodu.

V únoru letošního roku tvořil podíl přístupů z desktopových počítačů 86,2 procent, přitom o rok dříve to bylo 92,5 procent. V září 2009, kdy Computerworld začal sledovat využívání mobilních prohlížečů – sedm měsíců předtím,než Apple začal prodávat svůj první iPad – měly desktopy 98,9procentní podíl na trhu.

Tvůrcům prohlížečů tento trend neunikl – ve skutečnosti začali mobilitu zdůrazňovat ještě dlouho předtím, než se v letech 2012 – 2013 zdvojnásobil její podíl.

Mozilla, open-source vývojář Firefoxu, podnikla smělý krok a na svém webovém prohlížeči vystavěla dokonce celý operační systém. Google, který se dlouho spoléhal na základní prohlížeč pro svůj operační systém Android, do této platformy integroval Chrome a založil tak svou mobilní budoucnost na tomto prohlížeči.

Pokračování