Hlavní navigace

Pět základních faktů, které potřebujete vědět o SaaS

16. 12. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Minerva Studio - Fotolia.com
Software jako služba je po mnoha letech čekání a slibů konečně tady. Šéfové informatiky proto potřebují nástroje, aby mohli spravovat rostoucí portfolio SaaS aplikací stejně nekompromisně jako klasický software.
Chris Kanaracus 16. 12. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Přístup software jako služba (SaaS) se stal realitou pro IT oddělení firem různých velikostí a jeho vliv stále roste. Proto jsme připravili pětici základních faktů o SaaS, které by měl znát každý IT profesionál.

1. SaaS už tu zůstane

SaaS se už dávno nenachází ve stadiu pouhé zvědavosti a mediálního humbuku. Většina společností totiž pro své byznys procesy aktivně používá hned několik cloudových služeb, výjimkou však nejsou ani případy, kdy jich je v provozu i několik desítek. Výzvou pro IT se tak stává zajištění řízení rostoucích SaaS portfolií společností stejně nekompromisně a s toutéž péčí, která je tradičně věnována klasickému on-premise softwaru.

2. Zajistěte si aplikace pro správu

Aby mohli CIO lépe spravovat své cloudové aplikace, dodávají jim prodejci softwaru za tímto účelem stále propracovanější SaaS produkty. Například společnost Okta je startupem, jenž poskytuje cloudovou platformu pro správu identit – ta uživatelům umožňuje přihlášení do všech SaaS aplikací z jednoho místa. Takové řešení konkuruje výrobcům, jako je Ping Identity, a soupeří i s matadory v oblasti správy identity, mezi něž patří například společnost CA Technologies. „Velká mezera, kterou jsme našli na trhu, spočívala v tom, že se všechny cloudové organizace snažily prodávat své produkty přímo byznys uživatelům,“ říká výkonný ředitel Okty Todd McKinnon. „Začalo nám být jasné, že v určitém bodě budou společnosti od svých CIO vyžadovat řízení všech těchto věcí.“

3. Jde o víc než jen o nástroje

„Řízení SaaS zahrnuje mnohem více než jen lesknoucí se novou aplikaci pro správu,“ říká R „Ray“ Wang, výkonný ředitel Constellation Research, a dodává: „Často chybí návrh scénářů a možností využití uživatelských rolí,“ poznamenává Wang. „Vy ale potřebujete především porozumět tomu, jak se dostat k informacím a jak s nimi pracovat.“

4. Vaši uživatelé vám poděkují

Společnost Genomic Health, která vyvíjí diagnostické testy rakoviny, velmi aktivně nasazuje cloudové aplikace – dosud jich má v provozu 24. Firma se podle svého ředitele podnikové architektury a bezpečnosti Kena Stinemana dostala již tak daleko, že se přesunuje i ke cloudovému ERP, Business ByDesign od společnosti SAP. Vedení Genomiku proto v nedávné době implementovalo Oktu a tvrdí, že to je jedna z mála bezpečnostních iniciativ, díky nimž jsou uživatelé spokojenější – a ne naopak. „Zjednodušilo to přístupy, zbavili jsme se všech poznámek na lepicích papírcích a pomáhá nám to i v tom, abychom splňovali zákonné normy,“ říká Stineman.

5. Nelze se ohlížet zpět

Šéfové informatiky firem dlouho udržovali pomyslnou hranici svého IT prostředí, které většinou mělo formu bezpečného datového centra nebo VPN. Nástup cloudu a mobilního přístupu výrazně rozšířil bezpečnostní rádius IT oddělení společností. Když dnes lidé v Genomiku zvažují nové investice u dodavatelů SaaS, činí podle Stinemana mnohem systematičtější vyhodnocování, aby se ujistili, že konkrétní produkty naplňují jejich cíle, a to zejména bezpečnostní požadavky.