Hlavní navigace

Pět trendů ECM pro rok 2014 (II.)

21. 9. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Rostoucí objemy nestrukturovaných dat v organizacích vytvářejí tlak na správu tohoto typu obsahu. Bez ní nelze pořizované vstupy efektivně zpracovávat a využívat v interních procesech. Tento aspekt představuje hlavní motiv zvýšeného zájmu o řešení kategorie ECM (Enterprise Content Management).

3. Integrace s podnikovými aplikacemi

Řešení ECM podporují podnikové aplikace hned v několika ohledech. Pomáhají překlenout mezery mezi jednotlivými systémy. Ty spolu často nedokážou komunikovat a ECM představuje jediný spojovací článek, který z jednoho odděleného a samostatného sila informace převezme a do druhého je vloží. Neplatí to pouze pro aplikace podporující rozhodování, ale často i pro běžné transakční programy.

Další významnou roli sehrávají řešení ECM při zpřístupňování obsahu v rámci organizace. Podle průzkumů společnosti IDC stále v podnicích převládá praxe mnoha samostatných datových úložišť. Ta na jedné straně komplikují mnoha uživatelům přístup ke svému obsahu, na druhé výrazně navyšují náklady na provoz daného úložiště, primárně vzhledem k duplicitám a k možnostem nasazení nástrojů pro elektronické vyšetřování.

Integrace řešení ECM se současnými podnikovými systémy výše popsané problémy odstraňuje. Uživatelé získají jednotné rozhraní, v němž požadované informace najdou. Nemusí řešit otázku zpřístupnění několika dílčích programů.

Analytici společnosti IDC očekávají, že v letošním roce vzroste poptávka po řešeních ECM, jež budou schopna se automaticky učit přistupovat do datových sil mnoha podnikových programů. Měl by se tak minimalizovat manuální vývoj komunikačních rozhraní. Mnoho podnikových aplikací navíc ani tradičním API (Application Program Interface) nedisponuje.

4. Mobilita

Rok 2014 by do oblasti podnikové správy obsahu měl vnést viditelný rozvoj mobilních funkcionalit. Ty byly doposud poměrně limitované a omezovaly se nejčastěji na notifikace uživatelům a schvalování dokumentů.

Společnost IDC očekává, že tvůrci řešení ECM začnou dodávat plnohodnotné nástroje pro ovládání jejich systémů z mobilních aplikací. Velmi pravděpodobně se vydají cestou HTML5. Základní funkcionalitou se má stát i možnost off-line práce s informacemi.

5. Informační dohled

V současné době se organizace často bojí jakákoli data smazat. Udržují proto obrovská úložiště v naději na možné budoucí využití jejich obsahu. Informační dohled či správa neboli information governance se v tomto světle stává strategickou iniciativou. S její pomocí dokážou podniky klasifikovat informace podle významu. Vedlejším efektem se stanou úspory související s omezením objemu provozovaných datových úložišť. Podle informací IDC jen málo provozovatelů řešení ECM zavedlo i funkce pro správu záznamů. Povětšinou je využívají jen podniky ve vysoce regulovaných odvětvích, kde za smazání klíčových dat hrozí postihy. Situace by se však i kvůli ekonomickým dopadům měla začít měnit.

Čtěte také:
→ Pět trendů ECM pro rok 2014 (I.)
Hybridní ECM. Obsahové aplikace.
→ Světový trh DMS dále poroste
Byznys s DMS systémy (Document Management Systems) vzroste podle průzkumu společnosti Research and Markets do roku 2016 o čtrnáct procent.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.