Hlavní navigace

Peníze do IT: Vzestupy a pády (1)

21. 10. 2019
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: © ElenaR - Fotolia.com
Podniky všech typů a velikostí procházejí digitální transformací a navyšují investice do některých technologií, zatímco jiné je omezují. Přinášíme přehled pravděpodobných investičních favoritů a outsiderů.

Digitální transformace otřásá odvětvím IT v základech. IT ředitelé sázejí na několik slibných technologií a ustupují od investic v jiných oblastech.
Studie společnosti Gartner 2019 CIO Agenda: Secure the Foundation for Digital Business popisuje několik oblastí technologií souvisejících s digitální transformací, kde dochází k výraznému růstu investic ze strany podniků, a několik sektorů, které zaznamenávají pokles nebo stagnaci.

Podle průzkumu mezi 3 100 IT řediteli v 89 zemích je součástí digitální transformace nalezení nové rovnováhy. „Digitální byznys závisí na solidních IT základech vystavěných z nových, disruptivních technologií.“ Znamená také přehodnocení výdajů v oblastech, které ztrácejí svůj někdejší význam.

1. Na vzestupu: BI/analýza dat
Procento respondentů navyšujících investice: 45

Business intelligence (BI) a analýza dat se vyvíjejí z nástrojů, které propagovalo IT a hledalo pro ně uplatnění, v nezbytnost pro byznys, říká Brad Smith, ředitel poradenské společnosti Cornerstone Advisors, která se specializuje na bankovní sektor. Banky stejně jako mnoho jiných podniků již běžně BI a analýzu dat užívají k odhalování podvodů, analýze portfolia, optimalizaci produktového nebo kanálového mixu a vyhodnocování marketingových kampaní.

„Nyní vyspělí uživatelé BI přecházejí na prediktivní analýzu a širší využití realtimových dat pro činnosti s vysokou návratností, např. individuálně cílená produktová doporučení v reálném čase nebo vyhodnocování individuální výkonnosti v reálném čase,“ říká Smith.

Serge Findling, viceprezident analytické společnosti IDC odpovědný za výzkum digitální transformace, očekává výrazný růst trhu BI a analytických nástrojů ze 23,9 miliardy dolarů v roce 2018 na 26,3 miliardy v roce 2019, tedy meziročně o 10 %.

Jiný analytik trhu předpovídá problémy. „Všichni se ženeme za BI a analýzou dat, ale zapomínáme na jeden podstatný faktor: uživatele,“ varuje Thomas LaMonte ze společnosti Gartner. Podle něj zůstává skutečná míra zavádění BI nízká, kdy 91 % podniků ještě nedospělo v oblasti analýzy dat do transformační úrovně.

„Vršení datově analytických technologií nemá žádný přínos, pokud je nikdo neužívá – natož dokonale ovládá,“ říká LaMonte. „V roce 2019 bude však nejspíš technologická nenasytnost pokračovat.“

2. Na vzestupu: Kybernetická/informační bezpečnost
Procento respondentů navyšujících investice: 40

Téměř každý IT lídr se zaměřuje na ochranu systémů a dat. Není proto divu, že investice do bezpečnostních technologií budou v roce 2019 vysoké. Současné bezpečnostní technologie se dostávají na vrchol svého životního cyklu a zavádění nových technologií, zejména internetu věcí (IoT), bude představovat vážný bezpečnostní problém.

„Útoky proti IoT se budou vyvíjet a  cílit na kritickou infrastrukturu, která propojuje naše digitální a fyzické světy,“ říká Kunal Agarwal, generální ředitel pro IoT v bezpečnostní firmě Symantec.

Obzvlášť zranitelné budou průmyslové řídicí systémy kriticky důležité infrastruktury, které jsou v mnoha případech zastaralé a nedostatečně chráněné proti útokům, varuje Agarwal.

„Podle výzkumů z nedávné doby běží více než polovina takových systémů na zastaralých verzích Windows, což je vystavuje značnému riziku napadení vyděračským softwarem, destruktivním malwarem a cílenými útoky,“ říká Agarwal.

Okolo internetu věcí se sice nevytvořila marketingová bublina, ale není ještě dostatečně vyvinutý, tvrdí Hansang Bae, technologický ředitel ve společnosti Riverbed Technology, která dodává síťový software a hardware.
„Široký zájem o rychlé zavádění zařízení IoT nutí výrobce k urychlenému vývoji. Ve snaze o co nejnižší výrobní náklady přitom obětují pokročilé zabezpečení, které by zařízení lépe chránilo,“ poznamenává. „To v roce 2019 povede k výraznému vzestupu útoků proti IoT.“

3. Na vzestupu: Cloudové služby
Procento respondentů navyšujících investice: 33

Ben Lorica, hlavní datový vědec ve společnosti O’Reilly, která se zabývá vydavatelstvím a vzděláváním, se domnívá, že se v roce 2019 bude výborně dařit cloudovým službám a řešením. Výzkum jeho firmy ukazuje, že stoupá počet podniků, které do cloudu přesouvají část svých dat a analytické infrastruktury.

„Zjistili jsme také, že podniky, jež mají rozsáhlé zkušenosti s cloudovými platformami, již využívají nové technologie, jako jsou bezserverové architektury,“ říká Lorica.

PaaS se stane běžnou technologií u podniků, které užívají aplikační kontejnery, i pro řešení jako analýza, IoT nebo integrační služby pro platformy SaaS, domnívá se Krishnan Ramanujam, prezident pro podnikové a technologické služby ve společnosti Tata Consultancy Services.
„Přístup založený na pouhém přenesení dat a systémů do cloudu ustoupí do pozadí. Namísto toho se současně s migrací uskuteční transformace, a to i na úrovni IaaS,“ říká.

Ramanujam je přesvědčen, že AWS Outpost a další lokální řešení, jako jsou Azure Stack nebo Google Kubernetes Engine (GKE), podnikům umožní přejít na služby těchto obřích poskytovatelů podstatně rychleji a ve větším rozsahu a vyhnout se tradičním obavám o bezpečnost a auditovatelnost u veřejného cloudu.

> pokračování