Hlavní navigace

PC s Windows a podniky: rozchod neočekávejte

4. 9. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © Yuri Arcurs - Fotolia.com
Průzkum on-line komunity Spiceworks ukazuje, že navzdory nedávným poklesům prodejů PC je většina podniků pevně provázána s ekosystémem Microsoft/Windows.

Spiceworks tvrdí, že ač to ve spotřebitelském segmentu vypadá, že starosvětská PC míří do hlubin zapomnění a nahrazují je spíše mobilní zařízení v čele se smartphony a konvertibilními notebooky, v podnikovém segmentu je situace jiná.

Analytik Peter Tsai ze Spiceworks tvrdí, že to vypadá, že desktopy na pracovištích stále vládnou, a to o hodně. Podle průzkumu jeho organizace realizovaného v červenci využívá 60 % z 998 dotázaných IT profesionálů v USA, Kanadě a Velké Británii desktopový počítač jako své primární pracovní zařízení.

Druhá největší skupina – 27 procent – využívala podle průzkumu Spiceworks notebook. Zbývajících 13 procent bylo rozděleno mezi tenké klienty (5 %), tablety (3 %), smartphony (2 %) a 2 v 1, tedy konvertibilní hybridy laptopu a tabletu, které překvapivě využívá (jako primární zařízení) pouhé procento respondentů.

Ačkoliv jsou výsledky průzkumu v ostrém kontrastu s léta budovaným názorem, že segment PC pomalu upadá, což dokazují studie analytických firem typu IDC a Gartneru, jejich celkové poselství s těmito analýzami souzní. Nákupy korporátů a model PC jako služby totiž prodeje stolních počítačů udržují nad vodou.

Průzkum Spiceworks ukázal nejen to, že se firmy na osobní počítače spoléhají, ale zároveň i fakt, že se tato situace jenom tak nezmění. Podnikoví IT profesionálové zkrátka o přechod na jinou formu primárního zařízení nemají zájem.

Více než polovina dotázaných totiž tvrdí, že mají za to, že by většina zaměstnanců na využívání mobilního zařízení jakožto primárního pracovního zařízení nikdy nepřistoupila. Jen 21 % respondentů souhlasí s tvrzením, že do roku 2023 bude mobilní zařízení jakožto primární pracovní nástroj zvažovat většina pracovníků.

Zdroj: Computerworld