Hlavní navigace

Osvobození práce

7. 11. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: archiv redakce
Microsoft vyhlásil 7. listopadu 2014 druhý ročník Dne práce odkudkoli, aby „inspiroval lidi a organizace při hledání vlastní cesty ke sladění práce a života“. Ovšem IT prostředky, které nám dávají jejich výrobci, jsou jen z jednou podmínek pro teleworking. O těch ostatních se můžete dočíst v knize Práce na dálku.

Volba data, tedy výročí Říjnové revoluce, mi hned evokovala další heslo klasiků marxismu-leninismu, a tím je „osvobození práce“. Na rozdíl od tezí filosofů doby minulé nás ale práce z domova (tedy tzv. home office) nebo také práce na dálku (teleworking) osvobozuje od konkrétního místa a někdy i od konkrétního okamžiku pro vykonání dané práce.

Sám mám zkušenosti se zaměstnaneckým „home officem“ i s podnikáním doma na volné noze, a tak vím, že samotné technické prostředky pro realizaci vzdálené práce a především spolupráce jsou sice nutné, ovšem nikoli postačující. Je třeba vyřešit řadu dalších, především organizačních otázek. A na řadu z nich právě odpovídá kniha Práce na dálku nakladatelství Jan Melvil.

 

Jejími autory jsou Jason Fried a David Heinemeier Hansson. Oba jsou zakladatelé firmy 37signals, nyní pojmenované po svém hlavním produktu Basecamp, webové služby pro týmovou spolupráci. Autoři sami naplňují hlavní heslo knihy „Zn. Kancelář zbytečná“, protože sami na počátku fungovali na ose Kodaň - Chicago. A ostatně také firma Basecamp funguje na principu práce na dálku stále.

Pokud jako zaměstnanec stojíte o to, abyste mohli pracovat z domova, dejte knihu Práce na dálku přečíst svému šéfovi

Kniha totiž odhaluje, že hlavní překážky často nejsou ani technické ani provozní, ale především mýty o ztrátě kontroly nad pracovní výkonností vzdálených pracovníků. Mezi další zajímavé paktické případy patří třeba rozbor situace, kdy zaměstnavatel již investoval značné prostředky do vybavení kanceláří, nebo otázka, zda je nutné dát stejnou příležitost pracovat z domova všem pracovníkům z firmy s argumentem „spravedlnosti“.

Konečně je v knize i poukázáno na řadu úspěšných příkladů zavedení práce z domova ve firmách různé velikosti - od malých až po světové giganty. A řada z nich je i ze sektoru ICT. Více o knize a o problematice práce na dálku vůbec můžete najít na portále Práce na dálku, který spravuje občanské sdružení Eduwork.

Čtěte také:
→ Žebříček nejlepších míst k práci vedou IT firmy
V soutěži World's Best Multinational Workplaces se opakovaně na prvních třech místech objevily firmy z ITC sektoru.
→ Firmy vyřadí třetinu uchazečů o zaměstnání kvůli sociálním sítím
Průzkum ukazuje, že více než polovina zájemců o zaměstnání využívá sociální sítě. Profesní síť LinkdeIn využívá 9 z 10 personalistů; 30% jich využívá Facebook. Jaké jsou rady pro dobrou profesní reputaci na sociálních sítích?

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.

G+