Hlavní navigace

Oracle: MySQL 5.6: menší, jistější krůčky

6. 10. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Změna tempa vývoje MySQL by podle Tomase Ulina z Oraclu měla vést ke stabilnější, kvalitnější databázi.

"Před rokem jsme změnili vývojářský model. Rozhodli jsme se postupovat po menších krocích. V každé další verzi chceme nabídnout jen několik novinek, ovšem v té nejvyšší možné kvalitě. Mohli bychom dnes říci že tato verze je prakticky finální, ale neuděláme to," prohlásil Ulin na adresu MySQL 5.6. Mezi hlavními novinkami, jež budou do této verze MySQL zahrnuty, je InnoDB storage engine a replikace. Ulin také připoměl, že Oracle vydal pro MySQL řadu nových nástrojů a vylepšení zarhnujícíh zlepšenou bezpečnost a řadu komerčních doplňků dostupných v Enterprise edici.

Oracle tak staví MySQL proti Microsoft SQL Server a zdůrazňuje že se jedná o výrazně levnější řešení, nicméně společnost má také další vlastní konkurenční produkty založené na MySQL, ajko je MariaDB. Převzetí MySQL Oraclem (jako součást akvizice Sun Microsystems) způsobilo v minulosti menší pozdvižení - řada vývojářů se obávala, že Oracle bude MySQL dusit coby poteciální konkurenci svých vlastních proprietárních databázových systémů.

Prozatím se ale nejhorší očekávání rozhodně nenaplnila, jak komentoval analytik Kurt Monash: "Očekával jsem, že Oracle po akvizici MySQL zprofesionalizuje jeho vývoj a v tomto směru nejsem zklamán. Oracle si radši nechá utéct zákazníky k MySQL než ke konkurenčnímu produktu, který nevlastní, nicméně nejraději pochopitelně budou, když zákazníci zůstanou."

Je tedy otázkou, nakolik je zpomalení zavádění novinek do MySQL důsledkem profesionalizace vývoje a nakolik se jedná o promyšlenou strategii Oraclu, jak udržet technologický náskok vlastních prorprietárních databázových technologií. To ale jednoznačně ukáže až čas.