Hlavní navigace

Open source může být zdrojem inovačního potenciálu

14. 8. 2018
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: © alphaspirit - Fotolia.com
Za rychlým rozvojem úspěšných firem jako jsou Google, Facebook, Amazon, Uber nebo Airbnb, stojí mj. i software s otevřeným kódem. Ten jim efektivně zpřístupnil moderní webové a cloudové technologie.
ali 14. 8. 2018
Doba čtení: 5 minut

Nová IT realita, agilita, digitální transformace, hybridní prostředí, cloudy, kontejnery... To je jen několik populárních „buzzwordů“, které skloňují IT manažeři v podnikovém prostředí stále častěji. Je to dáno rychle se měnícími okolnostmi, nutností zůstat konkurenceschopní a také tím, že i když jste velká zavedená firma, nikdy nevíte, kde se objeví konkurence v podobě zajímavého start-upu či zajímavého projektu.

Analytici a odborné organizace v oblasti trendů již několik let opakovaně citují studie, ze kterých vyplývá, že mnoho CEO velkých firem se obává nečekané a agresivní konkurence nikoliv tolik od svých konkurentů, jako od malých technologických firem, které přijdou s inovativní a zajímavou nabídkou tradičních služeb v netradičním pojetí.

Technologie definují mnohem více náš každodenní život, a to má pochopitelně dopad i na podnikovou sféru. Všichni velcí a aktuálně vysoce úspěšní hráči jako Google, Facebook, Amazon Web Services a firmy typu Uber nebo Airbnb se mohli rozvinout díky tomu, že měli k dispozici dostupné technologie, které umožnily velmi rychlý rozvoj a které jsou ve velké míře na bázi otevřeného kódu, tzv. open source technologie. Základem je linux jako operační systém, nicméně i mnoho moderních webových a cloudových technologií či technologií pro agilní a modulární vývoj/provoz aplikací je založeno na open source modelu vývoje či přístupu. Díky tomu se v posledních letech objevila i škála inovativních konceptů, vznikají IoT ekosystémy, aplikacemi prorůstá umělá inteligence apod.

Otevřený vývojový model

Principem otevřeného vývojového modelu je zpřístupnění zdrojového kódu na počátku projektu širší komunitě vývojářů a IT specialistů, což přispívá k rychlému vývoji a dosažení těch nejlepších a nejefektivnějších výsledků. Existují tisíce různých open sourcových projektů pro různé technologie, a zpravidla všechny začínají v open source komunitě. Z těch technologií, které jsou vhodné pro podnikové prostředí, pak dodavatelé podnikového softwaru vytvářejí tzv. upstream open source projekty, které produktivizují do formy vlastních podporovaných verzí softwaru. Díky tomuto modelu vývoje, tzv. modelu community-to-enterprise, který je rychlý a reaguje na aktuální trendy, mají podnikoví zákazníci možnost rychle využít nové a inovativní technologie, které jsou pro ně atraktivní, a zároveň je získávají v rámci řešení certifikovaných pro použití v podnikové sféře včetně adekvátní podpory daného dodavatele.

Výhody otevřeného vývojového modelu

Mezi tři klíčové výhody otevřeného vývojového modelu patří větší přehled nad vývojem, z čehož plyne i vyšší bezpečnost, úspory a inovace. Díky vývojovému modelu community-to-enterprise jsou výsledné produkty ve srovnání s proprietárním softwarem často bezpečnější, a to hned ze tří důvodů. Zaprvé se do zdrojového kódu může „podívat“ naprosto kdokoli, což může vést ke snadnějšímu odhalení hrozeb. Dále jsou díky dostupnosti zdrojového kódu rychleji opravovány chyby. A konečně, odpovědnost za testování, zdokonalování a podporu takto vyvíjeného softwaru je na daném dodavateli, takže všichni zákazníci mohou těžit ze stejné míry jistoty kvality daného produktu.

Open source software nevyžaduje žádné licenční poplatky, což vede k jasné výhodě při posuzování pořizovacích nákladů. Nespornou výhodu představuje i to, že open source komunity mohou inovovat bez toho, aniž by byly omezovány patenty. Praxe totiž potvrzuje, že softwarové patenty brání dalšími vývoji a odrazují od open source inovací.

Open source pro inovace

Někteří odborníci tvrdí, že „open source pohání současný svět“. Stačí se podívat na nespočet projektů společnosti Google nebo Elona Muska, který při budování umělé inteligence sází na open source technologie. Na svobodném softwaru je založeno i mnoho dalších firem a služeb, které každý z nás denně využívá, včetně AWS, Netflixu nebo Facebooku. V dnešním světě existuje mnoho iniciativ a projektů založených na open source přístupu – od široce používaných technologií jako je Apache Hadoop pro big data, Kubernetes pro kontejnery a Android pro mobilní zařízení – až po menší projekty, jako je Vládní technologická agentura v Singapuru, který usiluje o zlepšení kvality života občanů včetně zajištění rychlé reakce na srdeční příhody.

Aktuální report IDC uvádí, že 84 % předních hráčů na poli IT vnímá řešení s otevřeným zdrojovým kódem jako klíčová pro integraci tradičního a moderního prostředí. „Open source cesta však přesahuje hranice vývoje softwaru,“ říká Iveta Babulenková, Country Sales Manager pro Českou republiku a Slovensko ve společnosti Red Hat. „Svobodné principy lze aplikovat mnohem šířeji a řešit tak řadu výzev a společenských problémů, včetně toho jak správně podnikat, jak zlepšit inkluzi, jak řešit světovou potravinovou krizi nebo jak zlepšit vzdělávání studentů. Otevřený přístup se aplikuje i v takových oblastech jakými jsou výroba protetických náhrad, zlepšování lékařské diagnostiky, modernizace umělecké galerie nebo pomoc při vědeckých objevech.“

Zdroj: Red Hat