Hlavní navigace

Oficiálně: Microsoft bude pro Windows 10 vydávat bezpečnostní záplaty po dobu 10 let

23. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: news.microsoft.com
Microsoft bude poskytovat běžnou podporu svého nového operačního systému nejméně do roku 2020 a rozšířenou podporu nejméně do roku 2025.
Nick Mediati 23. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Společnost Microsoft v lednu nejprve prohlásila, že operační systém Windows 10 bude zdarma „po dobu podporované životnosti zařízení“, na kterém je nainstalovaný. Vedlo to k nejasnostem ohledně „podporované životnosti“. Nyní máme lepší představu o tom, co lze z hlediska podpory Windows 10 očekávat.

Podle aktualizovaného dokumentu, který společnost Microsoft zveřejnila na svých internetových stránkách, bude poskytovat hlavní podporu systému Windows 10 do 3. října 2020 a rozšířenou podporu (tj. do kdy bude pro Windows 10 vydávat bezpečnostní záplaty) do 14. října 2025.

Pro domácí uživatele je pětiletá základní podpora a desetiletá rozšířená podpora víceméně shodná s podporou, které se jim dostávalo u Windows Vista, 7 a 8, takže se pro ně žádné překvapení nekoná.

Problém by neměli zaznamenat ani uživatelé počítačů, které výrobce již nepodporuje. Podle dostupných zpráv bude možné nainstalovat Windows 10 „i na zařízení, jejichž výrobce Windows 10 oficiálně nepodporuje a ani podporu neplánuje“. Jinými slovy, uživatelé Windows 10 budou dostávat aktualizace od Microsoftu, přestože výrobce jejich PC ukončil podporu hardwaru.

Microsoft plánuje oficiálně vydat Windows 10 pro PC a tablety 29. července, mobilní verze bude následovat někdy na podzim. Mezitím si uživatelé operačních systémů Windows 7 nebo 8 mohou „předrezervovat“ novou verzi a po jejím vydání obdržet upozornění.