Hlavní navigace

Office 365 pro menší firmy: pronájem licencí

15. 11. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Jiří Macich, ml.
Microsoft letos rozšířil nabídku cloudových služeb pro firmy. Připravil balíčky služeb speciálně pro firmy s maximálně 25 zaměstnanci, které za předplatné mohou získat i řadu licencí MS Office.

Od letošního roku Microsoft nově nabízí balíčky služeb Office 365 Small Business a Office 365 Small Business Premium určené speciálně pro firmy s maximálně 25 zaměstnanci. Dražší varianta Office 365 Small Business Premium kromě cloudových služeb zahrnuje také pronájem licencí kancelářské sady Office pro Windows 7 a vyšší nebo OS X 10.5.8 a vyšší.

Firmy nemusí platit poměrně vysoké částky za pořízení licencí. Namísto jednorázové platby přichází měsíční nebo roční předplatné. Poskytnuté licence jsou platné po dobu hrazení předplatného. To je škálovatelné, takže lze hradit poplatek podle počtu uživatelů (od jednoho do pětadvaceti) s možností průběžného snižování nebo navyšování.

Výhodou je, že dražší Office 365 Small Business Premium lze kombinovat s levnějším balíčkem služeb Office 365 Small Business bez pronájmu licencí. Pro zaměstnance, kteří ke své práci nepotřebují kancelářský software, tak firma může za nižší cenu získat jen cloudové služby založené na softwaru Exchange, SharePoint a Lync.

Až pět licencí pro jednoho uživatele

Měsíční poplatek bez DPH za jednoho uživatele činí 10,40 € a roční pak 128,80 €. V ceně je až pět licencí nejnovější verze kancelářského balíčku od Microsoftu. Aktuálně jde tedy o Office 2013 pro Windows 7 a vyšší. Jeden uživatel tedy získá Office 2013 pro instalaci až pro pět počítačů. Licence jsou přenositelné mezi počítači.

Sada Office 2013 je poskytována v  edici Professional. Vedle textového editoru Word, tabulkového kalkulátoru Excel a programu PowerPoint pro práci s prezentacemi obsahuje e-mailového klienta Outlook, program OneNote pro správu poznámek, editor Publisher např. pro přípravu tiskovin, databázový software Access a komunikační aplikaci Lync.

Firmy, které používají OS X si namísto Office 2013 pro Windows 7 a vyšší mohou v rámci Office 365 Small Business Premium zvolit Office 2007 for Mac v edici Standard. Ta zahrnuje čtveřici nejdůležitějších programů: Word, Excel, PowerPoint a Outlook. Také pro OS X je k dispozici až pět licencí na jednoho uživatele, přičemž je možné kombinovat licence pro Windows a pro OS X.

S podporou Windows XP či Windows Vista nabídka Office 365 Small Business Premium již nepočítá. Firmám však nic nebrání dál na počítačích s těmito systémy používat sady Office 2007 či Office 2010, které jsou rovněž se službami Office 365 kompatibilní. Horší je to s Linuxem, pro který Microsoft aktuálně může nabídnout jen Office Web Apps.

Office Mobile zůstává za očekáváním

S Office 365 Small Business Premium může každý uživatel využít nabídky až pěti licencí Office Mobile, tedy mobilní verze pro iOS a Android. V současnosti se lepší podpoře těší platforma iOS, v jejímž případě Office Mobile podporuje jak chytrý mobil iPhone, tak tablet iPad. Vyžadován je iOS ve verzi 6.1 nebo vyšší.

V případě platformy Android jsou prozatím podporovány jen chytré mobily resp. zařízení s menším displejem. Vyžadován je systém Android ve verzi 4.0 (Ice Cream Sandwich) nebo vyšší. Zařízení s větším displejem, tedy zejména tablety, dosud podporovány nejsou. Přitom Android je dnes přítomen již na nadpoloviční většině prodávaných tabletů.

Z podpory mobilních zařízení měla být klíčová výhoda předplatného Office 365 oproti nákupu retailové licence Office 2013, ovšem aplikace Office Mobile čelí obrovské vlně kritiky. Nejenže dosud nepodporuje tablety se systémem Android, ale především výrazně funkčně zaostává za mobilní verzi Office předinstalovanou ve Windows Phone.

Firmy by tak prozatím neměly od Office Mobile pro iOS či Android očekávat kdovíjaký benefit. Navíc při širokém spektru chytrých mobilů s porůznu upraveným open source systémem Android aplikaci pronásledují problémy se stabilitou a spolehlivostí. Mnozí předplatitelé tak i přes dostupnost Office Mobile raději volí jiné mobilní kancelářské sady, které jsou k mání na Google Play.

Streamované a webové aplikace

Office 365 Small Business Premium umožňuje uživatelům streamovaní desktopových aplikací z cloudu. Vedle až pěti licencí Office 2013 mají jednotliví uživatelé k dispozici také Office 2013 na vyžádání (on-demand). Na libovolném počítači s Windows 7 a vyššími lze přes webový portál Office 365 iniciovat spuštění aplikací Office 2013.

Aplikace se streamují, takže jejich klasická instalace není nutná. Jde přitom o plnohodnotné verze Wordu, Excelu a dalších aplikací známých z Office 2013. Z cloudu se také stáhne osobní nastavení jednotlivých aplikací konkrétního uživatele a samozřejmě uživatel získá přístup ke svým datům uloženým v cloudu v rámci Office 365.

Streamované aplikace běží ve virtualizovaném prostředí, takže nekolidují s nainstalovanou dřívější verzí kancelářské sady Office. Vedle Windows 7 a vyšších je nutné také vysokorychlostní internetové připojení, ovšem konkrétní přenosovou rychlost pro optimální fungování streamovaných aplikací Microsoft nespecifikuje.

Kromě streamovaných aplikací jsou rovněž k dispozici aplikace z webové sady Office Web Apps zahrnující zjednodušený textový editor Word, tabulkový kalkulátor Excel, program PowerPoint pro práci s prezentacemi a nástroj OneNote pro správu poznámek. Webové aplikace lze využívat na libovolném počítači s přístupem k Internetu. Podporovány jsou všechny moderní webové prohlížeče.

top100

Čtěte také:
→ Office 365 pro menší firmy: služby v cloudu

G+