Hlavní navigace

NSA a CIA měly pobočku v Praze, v USA se protestuje proti špiclování

26. 10. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Fotolia © ktsdesign
Aféra ohledně špiclování ze strany NSA se stupňuje. Ukázalo se, že sledovány jsou mobilní telefony spojeneckých evropských politiků a že agentury měly svá tajná pracoviště i v Praze. V USA sílí protesty.
Alexander Lichý 26. 10. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Další a další informace ohledně činnosti tajných služeb v USA vrhají stín na vládu. Tento týden prosákly zprávy o tom, že NSA odposlouchávala telefony evropských spojeneckých politiků včetně kancléřky Merkelové. Té se musel osobně omluvit i prezident Obama.

Nás by mohlo zajímat, že NSA a CIA měly tajná agenturní pracoviště i v Praze. Přinesl o tom informace německý list Spiegel. Jestli se za to hodlá Obama omluvit i našemu panu prezidentovi, zatím nevíme.

Přes všechny obavy z rizika mezinárodního terorismu začínají sílit protesty proti aktivitám NSA i v samotných Spojených státech. 26.10.2013 se ve Washingtonu shromáždilo asi pět tisíc protestujících, kteří pod heslem stop spying - stop lying žádali ukončení masového sledování. Protesty přitom mají širokou politickou podporu včetně obou hlavní stran - republikánů i demokratů. Protestující vyjádřili podporu i Edwardu Snowdenovi, bývalému spolupracovníku NSA, který spustil vlnu úniků informací o sledovacích činnostech tajných služeb.

Protestní petici proti stávající činnosti NSA a za dodržování 4. dodatku Ústavy Spojených států podepsalo již přes 575.000 Američanů. Současná praxe sledování má původ v protiteroristickém zákoně (Patriot Act), který podepsal prezident Bush po útocích z 11. září 2001.

Čtěte také:
→ Kdo bude mít největší datacentrum na světě?
→ NSA si zatím vylámala zuby na anonymizéru Tor
→ Špiclování NSA vyhání zákazníky z Ameriky

Zdroj: IDG News Service

G+