Hlavní navigace

Nový vyděračský software přizpůsobuje výkupné podle ceny Big Macu

12. 5. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: pixabay.com
Index cen hamburgerů od McDonald's zajišťuje, že oběti vyděračského softwaru Fatboy ve všech koutech světa trpí stejně. Kromě Ruska.
Tim Greene 12. 5. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Nový vyděračský software nazývaný Fatboy neboli Tlusťoch, který jeho autor nabídl na ruskojazyčném online fóru Exploit k pronájmu, zjišťuje lokalitu oběti a přizpůsobuje výši požadovaného výkupného místní kupní síle, aby zvýšil pravděpodobnost, že si postižený bude moci dovolit zaplatit, a tedy že spíše zaplatí.

Výše výkupného se řídí tzv. Big Mac Indexem, který vytvořil časopis The Economist jako způsob, jak ukázat, zda oficiální měnové kurzy v jednotlivých zemích odpovídají cenám požadovaným za určitý produkty – konkrétně hamburger Big Mac všudypřítomného řetězce rychlého občerstvení McDonald’s. Index vypovídá o tom, zda jsou měny podhodnocené nebo nadhodnocené podle toho, kolik si McDonald’s za svoji kalorickou pochoutku v daném místě účtuje.

Kyberzločinci, kteří si pronajímají ransomwarové platformy, si mohou účtovat libovolné částky. Fatboy je poměrně vzácný případ, kdy je výše výkupného automaticky upravována podle veřejně dostupných vah.

Zákazníci ransomware jako služby (RaaS) Fatboy navazují partnerství s autorem přímo, nikoli prostřednictvím třetí osoby, jak je u tohoto typu zločinu obvyklé. Autor se svými kriminálními zákazníky spolupracuje a nabízí rychlé přeposlání plateb od obětí. Platforma obětem dokonce nabízí „rozšířenou asistenci“ a radí, jak rychle vložit požadované prostředky do bitcoinové peněženky.

A odkud že Fatboy, jehož autorem je jistý uživatel jménem polnowz, pochází? V jeho popisu na fóru Eploit stojí: „Nefunguje na území Společenství nezávislých států“.

_________________________________
Zúčastněte našeho globálního bezpečnostního průzkumu na téma informační bezpečnosti s názvem The Global State of Information Security Survey 2018 a sdělte nám svůj názor! Průzkum je k dispozici v angličtině a devíti dalších světových jazycích a naleznete ho zde.