Hlavní navigace

Nový superpočítač zpřesní předpověď počasí

7. 2. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © alphaspirit - Fotolia.com
Předpověď počasí pro Evropu na 15 dní dopředu a s rozlišením 10 km bude možné zpracovat za méně než hodinu. Data využijí i meteorologové z České republiky.

Společnost Atos dodá Evropskému středisku pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF) nový superpočítač BullSequana XH2000. Data ECMWF používají jako podklady pro tvorbu předpovědí také meteorologové z České republiky. Kapacitní superpočítač umožní spolehlivěji předvídat výskyt a intenzitu extrémních povětrnostních událostí v dostatečném předstihu. To je zásadní především z pohledu včasné přípravy na dnes obtížně předvídatelné důsledky klimatických změn, jako jsou bouře, extrémní srážky či naopak sucho způsobující požáry.

BullSequana zvýší výpočetní výkon ECMWF přibližně o faktor 5. To pomůže stovkám výzkumných pracovníků z více než 30 evropských zemí při vytváření střednědobých a dlouhodobých předpovědí počasí. „Prognóza počasí je výpočetně obrovsky náročná a vyžaduje to nejlepší z vysoce výkonné výpočetní síly,“ řekl Florence Rabier, generální ředitel ECMWF. „Díky superpočítači BullSequana XH2000 budeme moci vytvářet vysoce přesné předpovědi za méně než hodinu a rychleji je sdílet s našimi členskými státy. Ty poté naše údaje kombinují s vlastními daty, což jim umožňuje vytvářet mnohem přesnější lokální předpovědi.“

Změny, které nový superpočítač BullSequana přinese:

  • horizontální rozlišení se zvýší z původních 18 km na 10 km (umožní přesnější předpověď přízemních teplot a větrů),
  • vertikální rozlišení vzroste z 91 vrstev na 137 vrstev,
  • předpověď bude dostupná denně, zatímco dosud ji bylo možné spočítat jen 2krát týdně.

Společnost Atos již úspěšně nasadila systémy BullSequana v mnoha evropských superpočítačových centrech, které provádějí buď produkční nebo výzkumné práce v oblasti předpovědí počasí, modelování zemských a klimatických systémů, včetně Meteo France, Německého centra pro výpočet klimatu, španělského AEMet, Královského nizozemského meteorologického ústavu a Plymouth Marine Laboratory ve Velké Británii. Atos je také partnerem ECMWF a dalších národních meteorologických center v evropských projektech ESCAPE2 a ESIWACE2, což jsou modely počasí příští generace.