Hlavní navigace

Nový program IBM Q bude zahrnovat 50kubitový počítač

8. 3. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: CIO.com
Postavy jménem Q ve filmech a seriálech bývají vykreslovány jako výjimečné. Q v Jamesi Bondovi obsluhoval futuristické vychytávky, Q ve Star Treku byl zase všemocný.

Nový program kvantových výpočtů s názvem Q od firmy IBM bude výjimečný ve svém vlastním smyslu. V rámci několika let má IBM v plánu vytvořit kvantový počítač s více než 50 kubity (kvantovými bity), v jehož stínu budou konvenční počítače blednout závistí.

IBM Q uživatelům poskytne placené konzultační a další služby kvantového počítače. Jde o podobné řešení jako IBM Watson, jenže na rozdíl od něj využívá Q kvantové počítače.

50kubitový kvantový počítač bude 10krát větší než 5kubitový systém, který již IBM využívá. Nový systém bude schopen dělat věci, které konvenční počítače nezvládnou. Podle IBM zrychlí vědecké objevy, mimo jiné ve farmacii.

Kvantové počítače jsou úplně jiné než počítače konvenční, a nakonec by mohly dnešní PC a servery zcela nahradit. Nabízejí pokrok v oblastech, kde dnešní klasické počítače narážejí na své limity, už kvůli tomu, že je poměrně náročné dále zmenšovat jejich čipy.

IBM buduje rychlejší kvantové počítače, aby ukázala, že takové systémy nejsou jen teoretickými sny. Konečným cílem IBM je vytvořit univerzální kvantový počítač s tisíci kubitů, který zvládne rozjet širokou škálu výpočetních úloh. (Doufejme jen, že nepůjde o analogii centrálního mozku lidstva z Návštěvníků nebo Skynetu, pozn. red.)

50kubitový kvantový počítač má dostatečnou velikost na to, aby vyvíjel vlastní algoritmy a začal řešit skutečné problémy, řekl Scott Crowder, viceprezident a CTO divize kvantových počítačů IBM Systems.

Rychlejší počítače podle Crowdera taktéž pomohou objevit nová využití pro kvantové počítače, která jsou doposud neobjevená. Taková zařízení mohou objevovat nové léky a zkoumat molekulární struktury, zkrátka pracovat v oblastech, kde je třeba vzít do úvahy různé úhly pohledu na konkrétní problém.

Zdroj: CIO.com