Hlavní navigace

Novinky v Google Chrome pro rok 2018

25. 9. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: archiv redakce
Americký Google slíbil, že v prohlížeči Chrome 64, který bude vydán někdy mezi 21. a 28. lednem 2018, omezí automaticky přehrávaná videa.
Gregg Keizer 25. 9. 2017
Doba čtení: 2 minuty

„Automatické přehrávání v Chromu bude více odpovídat očekáváním uživatelů, kterým také dá větší kontrolu nad zvukem,“ napsal Mounir Lamouri, softwarový inženýr pro Chrome, v příspěvku na blogu společnosti.

U Chromu 64 už automaticky přehrávaný obsah – zpravidla (ale ne vždy) reklamní – nebude moci začít automaticky hrát, alespoň tedy pokud nebude mít ztlumený zvuk.

Budou existovat určité výjimky, z nichž jedna bude poměrně velká: jestliže uživatel klikne (v desktopovém Chromu) nebo poklepe (v mobilním Chromu) někde do oblasti příslušného webu, může se začít přehrávat video i s automaticky spuštěným zvukem. Tato výjimka znamená, že zvuk nezačne hrát do chvíle, kdy uživatel začne s webem pracovat. Což je praktické – nejspíše i vy jste se někdy setkali s tím, že vám v nějakém panelu prohlížeče začne neočekávaně něco hrát, a vy ani nevíte kde.

Ještě před koncem roku Google uvede Chrome 63 (odhadem někdy mezi 3. a 9. prosincem), který bude obsahovat předběžnou verzi tohoto řešení s možností ztlumení zvuku pro jednotlivé weby v bublině „informace o stránce“ (kterou lze vyvolat kliknutím na „i“ v kruhu zcela nalevo od URL adresy v adresovém řádku).

Podobný nápad měli i jiní výrobci prohlížečů. Například Apple uvede v Safari 11 možnosti ovládání automatického přehrávání jak pro jednotlivé weby, tak pro celý internet. Tato verze prohlížeče bude součástí operačního systému macOS Sierra, na který bude možné aktualizovat od 25. září.

Zdroj: Computerworld.com