Hlavní navigace

Nová sociální síť Syme šifruje veškerý obsah

8. 1. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: getsyme.com
Možná právě aféry se špionážními aktivitami na poli elektronické komunikace otevírají trh pro aplikace, které zabezpečí více soukromí.

Nová sociální síť Syme je velmi intuitivní, neboť využívá prvků, které dobře známe například z Facebooku či Google Plus. Navíc však nabízí jedinečný bonus, veškerý obsah – aktualizace stavu, fotografie i soubory – je totiž šifrovaný, takže se k němu dostanou jen uživatelé, kteří opravdu mají. Pozoruhodné přitom je, že k vašemu duševnímu vlastnictví se nedostane ani samotný provozovatel Syme, který šifrovaná data zkrátka „nepřečte“.

Cílem Syme je učinit šifrování obsahu dostupné a snadno použitelné nejen pro lidi z IT, ale také pro obyčejné uživatele. Sociální síť byla založena trojicí ve složení Jonathan Hershon, Louis-Antoine Mullie a Christophe Marois. Všichni tři jsou studenti na McGill University v Montrealu a vývoji Syme se věnují ve svém volném čase, díky čemuž mají velmi nízké provozní náklady. Hershon je studentem psychologie, Mullie studuje medicínu a Marois, který má na starosti uživatelské rozhraní, se na univerzitě věnuje studiu hudby.

Název Syme pochází z románu 1984 George Orwella, v němž je stejnojmenná postava, pracovník Výzkumného oddělení, „vaporizován“ státem pro své volnomyšlenkářství. Autoři cílí hlavně na to, aby svým uživatelům dopřát vyšší míru soukromí než je tomu např. v případě Facebooku. A ačkoli Syme vzhledem mírně připomíná právě Facebook nebo Google Plus, jde spíše než o klasickou sociální síť o komunikační nástroj typu WhatsApp, který je určen pro komunikaci skupin uživatelů. Uživatel vytvoří skupinu a do ní pozve ostatní, kteří obdrží dešifrovací klíče, aby mohli přistupovat ke zveřejňovanému obsahu.

Obsah na Syme je šifrován za pomoci JavaScriptového rozšíření pro prohlížeče (postaveného na knihovně Stanford JavaScript Crypto Library), které si nejprve musíte stáhnout. To je zatím dostupné pouze pro Google Chrome (http://getsyme.com), autoři však pracují také na verzích pro Firefox a Safari i mobilních aplikacích pro iOS a Android. Účet si zaregistrujete klasicky za použití své e-mailové adresy. Někteří uživatelé nedávno dokončeného betatestu Syme označili za „skvělého nástupce WhatsApp“ (v říjnu byla ve WhatsApp odhalena bezpečnostní chyba v implementaci šifrování, díky níž se útočníci mohli dostat ke zprávám uživatelů – to otřáslo důvěrou v tento kdysi údajně „neprůstřelný“ komunikační program).

Je nepravděpodobné, že by Syme dokázalo otřást pozicí Facebooku nebo Google Plus, přesto však jistě najde své uživatele. Apelovat může například na menší společnosti, které nemají zdroje na nasazení vlastní privátní sociální sítě nebo na ty, kteří zkrátka nedůvěřují velkým korporacím, jako je Google. Syme je zatím dostupné zcela zdarma, autoři však do budoucna zvažují zavedení placených prémiových účtů pro oblasti jako je zdravotnictví, zákonodárství či vydavatelská činnost.

G+