Hlavní navigace

Nová konkurence pro MySQL: SkySQL se spojí s MariaDB

24. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © virtualpictures.com - Fotolia.com
MySQL má za sebou pohnutou historii. Spolu s firmou MySQL AB ji nejprve koupila společnost Sun Microsystems (za 1 miliardu USD) a v současné době je po převzetí Sunu v portfoliu Oraclu. Nyní tomuto projektu roste konkurence.
Alexander Lichý 24. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Konkurenční odnož (fork) MySQL pod názvem MariaDB vznikla již v roce 2009 a stojí za ní sám jeden z duchovních otců MySQL Mark Widenius. Perličkou jsou názvy obou databází: My a Maria jsou totiž jména Wideniových dcer.

MariaDB se až dosud snažila o kompatibilitu API s původním vzorem, a tomu odpovídalo i číslování verzí. Přes deklarované rozdíly se ale zatím MariaDB tak nerozšířila a MySQL je stále nejběžnější databázovou platformou pro webové aplikace.

To se ale nyní může změnit. MariaDB Foudnation se začíná spojovat se společností SkySQL, která je významným developerem aplikací pro MySQL/MariaDB a poskytuje i komerční podporu pro MySQL. Po spojení obou firem, které bude formálně dokončeno pravděpodobně už v létě 2013, by vývoj MariaDB měl nabrat nové otáčky.

Hlavní plánovanou změnou je to, že nová verze již nebude kompatibilní s MySQL 5.6. Formálně se to projeví i změnou číslování verzí, ta první nekompatibilní bude mít číslo 10. Příčinou ukončení strategie kompatibility je to, že Widenius a jeho skupina nejsou zcela spokojeni s tím, jak se stávající projekt MySQL stará její současný vlastník. Oracle učinil sice několik závazků ohledně podpory dalšího vývoje a uvolnil několik updatů, nicméně pro pro nadaci MariaDB je to málo. Hodlá se například více zaměřovat i podporu kooperace s NoSQL databázemi nebo využívat zásuvných modulů pro práci s dalšími typy dat.

Nový projekt se bude patrně jmenovat NewSQL a opět se bude jednat o open-source software. Spojením MariaDB a SkySQL dojde především ke spojení vývojářských kapacit obou firem. SkySQL by měl finančně zaštítit investice do nového vývoje.

G+